Blog

25 listopada 2020

W „Tygodniku Powszechnym” (48/2020) – Paweł Potoroczyn doskonale komentuje sytuację w kulturze w czasach pandemii:

Jeżeli kultura nie przetrwa pandemii, nie dojdzie do nowej umowy społecznej, która jest nam konieczna. Ale władza nią gardzi, jej celem jest podtrzymanie konfliktu, nawet po utracie rządów.

Niedawno piórem Piotra Kosiewskiego „Tygodnik Powszechny” zadał dramatyczne pytanie: czy kultu­ra przetrwa pandemię? Niektóre dobro­duszne media udzieliły głosu twórcom i profesjonalistom kultury, by czytająca część społeczeństwa mogła usłyszeć ich skargi, ale dopiero „Tygodnik” postawił fundamentalne, greckie pytanie.

Odpowiedź przyszła niedługo z Mi­nisterstwa Kultury i nazywała się „lista beneficjentów Funduszu Wsparcia Kul­tury”. Internet zatkało ze zdumienia, tym bardziej że minister Gliński zastrzegł: „Nie decydowały sympatie”. Tym razem jednak nie nastąpił wysyp memów. Nie­udolną satyrą zareagował za to sam mi­nister, zawieszając po kilku dniach wy­płaty – 400 mln złotych – dla beneficjen­tów, których według niego wskazał po­chopnie tajemniczy algorytm.

W świetle tego, kto miał dostać pie­niądze od ministra i ile, nie sposób od­powiedzieć na zasadnicze pytanie Piotra Kosiewskiego. Można jednak wykazać, czego zaniechano; co zrobiono nieudol­nie; co należy zrobić, by zwiększyć szansę przetrwania kultury; a także spróbować odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: po co ma właściwie przetrwać? (…)

26 sierpnia 2020

Krzysztof Warlikowski, reżyser teatralny, w Parlamencie Europejskim. Oto fragment jego wystąpienia:

Pochodzę z Polski, z kraju, który po transformacji ustrojowej utracił grupę społeczną nazywaną inteligencją i żmudnie zaczął budować nowe autorytety, także w dziedzinie kultury. Jednocześnie kultura, podobnie jak inne sfery życia, stała się strefą działania wolnego rynku, który zaczął wywracać kryteria i wartości. Telewizja, prasa, media nieuchronnie stały się maszyną do produkowania powierzchni reklamowych. Bezinteresowność, tak ważna dla sztuki, straciła na znaczeniu. Wszyscy zaczęli schlebiać przeciętnym gustom i niskim potrzebom. Kicz i głupota były tłoczone do oczu i głów odbiorców. Mieli konsumować, kupować podejrzane produkty sztukopodobne. To proces chyba bardziej rujnujący dla kultury społeczeństwa niż handel podróbkami znanych marek dla ekonomii przedsiębiorstw. Proces ten obserwujemy w wielu niestety krajach. Ameryka wciąż daje “dobry” przykład. Ale Polska i kraje Europy wschodniej były wyjątkowo podatne na to ogłupianie. Konsumpcja była czymś nowym i upragnionym, a więc zdawała się być dobrem. Niepostrzeżenie zaczęto podmieniać kulturę na popkulturę i rozrywkę. Obrócono znaki. Powolne procesy kulturotwórcze błyskawicznie straciły sens i znaczenie. Zamiast krytyki i opinii pojawiły się rankingi. Systemy ocen, gwiazdek, like’ów. Twórcy, bo trudno nazwać ich artystami, okazali się nieodporni na korupcję wolnego rynku. Tylko nieliczni zachowali odpowiedzialność za swoich widzów i nie chcieli dawać im papki, na którą tamci czekali lub wmawiano im, że czekają. Myślę, że wytworzyliśmy osobliwy przemysł pogardy, w którym twórcy zamiast brać odpowiedzialność za widzów, zaspokajali ich najgłupsze pragnienia. Zepsucia nie było widać natychmiast, ale powoli pejzaż po przegranej bitwie zaczął się wyłaniać.

Pamiętam, jak za czasów komunizmu w Polsce książki były dobrem najwyższym. Stało się po nie w wielkich kolejkach, zdobywało. Nakłady ówczesne w porównaniu z dzisiejszymi były wręcz niewyobrażalne, a jednak książek brakowało. Polowało się na klasykę i nową literaturę, sterczało się w kolejkach na przykład po pierwsze wydanie dramatów Becketta. Wierzyło się, że pewna baza książek daje nam dostęp do europejskich kodów kultury, utrzymuje nas w Europie. Minęło niewiele czasu i książki straciły swoją rangę i znaczenie. Czytelnictwo zaczęło gwałtownie maleć, a książki zamieniać się w produkty. Poradniki wypełniły półki sieciowych księgarń, a prawdziwe księgarnie zaczęły znikać. I tak, nieodpowiedzialnie acz interesownie, doszliśmy do dna.

Dzisiaj blisko 40% Polaków nie rozumie tego, co czyta, a kolejne 30% rozumie w niewielkim stopniu. Co dziesiąty absolwent szkoły podstawowej nie potrafi czytać. Aż 10 milionów Polaków (ok. 25%) nie ma w domu ani jednej książki. Analfabetą funkcjonalnym jest co 6 magister w Polsce. 6,2 miliona Polaków znajduje się poza kulturą pisma, czyli nie przeczytało NIC, nawet artykułu w brukowcu. 40% Polaków ma problemy z czytaniem rozkładów jazdy czy map pogodowych. To są dane tak niewiarygodne, że aż zabawne. A jednak napawają grozą.

7 maja 2020

– Niestety, jako społeczeństwo kompletnie nie jesteśmy w stanie sprzeciwiać się już nie tylko bezprawiu, ale też czynieniu z Polski jakiegoś groteskowego kabaretu. To już nie jest normalne państwo. Instytucje państwowe są popychadłami. Paru facetów, zwłaszcza jeden, decyduje o wszystkim. Jak nisko upadliśmy, że jeden, niestety mało wartościowy człowiek potrafi trzymać za twarz 30 milionów Polaków? – powiedział były premier Włodzimierz Cimoszewicz.

25 lutego 2020

Jacek Ozimkowski, prodziekanem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie, w wywiadzie udzielonym portalowi „Przelom.pl”:

– Nie mam nic do pana Martyniuka, bo pewnie tworzy muzykę, której ktoś chce słuchać. Ale jednak nie jest to postać, która powinna mieć benefis organizowany w Operze Podlaskiej. To pomieszanie rzeczy i mącenie ludziom w głowie! Pokazywanie, że taka muzyka ma podobną wartość, jak Carmen Bizeta czy Madame Butterfly Pucciniego… Na miłość boską! Odnoszę czasem wrażenie, że w sferze muzycznej, jako społeczeństwo zeszliśmy do plastikowego kubka z piwem. Nie pijemy wina, słuchając dobrej muzyki. Dziś wystarcza piwo, kiełbacha i disco bity, puszczane koniecznie z telefonu. Jeżeli jest on podpięty do głośnika – to już wielki sukces…

12 lutego 2020

Znowu mi smutno… 10 lutego 2020 roku w Los Angeles zmarł Lyle David Mays – amerykański pianista jazzowy, głównie znany ze współpracy z Patem Methenym.

Mays był wybitnym i wyjątkowym muzykiem. Pianistą o wielkiej inteligencji i muzycznej mądrości, a dla wielu muzyków mentorem i przyjacielem…

Miesiąc temu zmarł Neil Peart teraz Lyle Mays. Odchodzą wielcy, kto nam pozostanie…

https://www.youtube.com/watch?v=eGGqEivPIKs

27 stycznia 2020

Dzisiaj przypada 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Obóz Auschwitz został założony przez Niemców w 1940 roku. Dwa lata później powstało Auschwitz II-Birkenau. Miejsce na południu okupowanej Polski stało się kompleksem, w którym zginęło co najmniej 1,1 mln ludzi – głównie Żydów, ale także Polaków, Romów, jeńców sowieckich oraz osób innej narodowości. W 1945 roku obóz wyzwolili żołnierze Armii Czerwonej.

Na uroczystości rocznicowe przybyli do Oświęcimia prezydenci: Polski, Niemiec i Izraela. Było wielu zacnych gości i co ważniejsze, zaproszono tych, którzy osobiście doświadczyli okropności tamtego czasu – na nieludzkiej ziemi.

Spośród wielu głosów, które można było usłyszeć najbardziej przejmująco wybrzmiało niezwykłe przemówienie byłego więźnia Auschwitz – Mariana Turskiego: Nie bądźcie obojętni, gdy jakakolwiek władza narusza umowy społeczne.

Słowa te zostały odebrane także jako przestrogę, a jednocześnie wskazówkę dla obecnie rządzących. Nie bądźcie obojętni na kłamstwo, nie bądźcie obojętni na manipulacje historią w imię ideologii, nie bądźcie obojętni na prześladowania mniejszości. Nie bądźcie obojętni, bo ani się obejrzycie, a powstanie nowe Auschwitz – kontynuował Marian Turski… Wystąpienie dziewięćdziesięcioletniego byłego więźnia Auschwitz, nagrodzono gromkimi brawami na stojąco. Nie cieszyli się tylko: prezydent Duda i wicemarszałek Terlecki. Ale to nic w porównaniu z tym, co zrobili później: szef portalu TVP Info niejaki Pereira i kandydat na prezydenta RP Bosak.

Powiem szczerze, że trudno uwierzyć, że w odpowiedzi na te arcyważne i mądre słowa, można powiedzieć i napisać coś podobnego. Ten pierwszy oświadczył, że: Niestety zło potrafi być zaraźliwe. Przypadki, gdy więzień Auschwitz, który sam doświadczył cierpienia i zbrodni nazizmu – później działał w PPR, pracował w wydziale propagandy PZPR i w komunistycznej „Polityce”. Kiedy były więzień Auschwitz na uroczystości z okazji rocznicy wyzwolenia obozu mówi coś, co nie podoba się władzy, pracownicy państwowych mediów ruszają do hejtowania go… to jest kwintesencja największej podłości.

Z kolei Bosak w miną mędrca prawił w Polsacie News, że: Dwie tezy Turskiego są zasadniczo nieprawdziwe. Pierwsza teza jest nieprawdziwa, że Auschwitz wydarzało się po kawałeczku i, że każdy element debaty politycznej nie idący w kierunku, który Turski zaprezentował, to kroczek ku Auschwitz. To typowa retoryka lewicy… Osobiście zamiast nacjonalistycznego wyznania Bosaka, wolałbym jeszcze raz wysłuchać przemówienia Turskiego. Niestety, czasami musimy słuchać i oglądać rzeczy złowrogich i zwyczajnie głupich.

Najbardziej przerażające jest to, że mówią te słowa ludzie trzydziestokilkuletni. Bez żadnego życiowego doświadczenia, którym nie było dane przeżyć nawet czasów komunizmu, a co dopiero żyć w czasach wojny i okupacji. Zamiast pochylić głowy z szacunkiem i pogrążyć się w refleksji na słowami Turskiego, wyciągając daleko idące wnioski, pouczali dziewięćdziesięciolatka ocalałego z obozowego piekła… Tym bardziej, że Marian Turski ani jednym słowem nie wspomniał o polskim rządzie czy sejmie. Mówił o uniwersalnych wartościach na podstawie swoich przerażających doświadczeń. To były mocne słowa, ale widać nie wszyscy je zrozumieli. Bosak i Pereira także. Czyżby to było dla nich za trudne? Widząc reakcje Terleckiego i Dudy też można się zastanawiać czy cokolwiek z przesłania Turskiego też do nich dotarło…

Dzisiejsze zachowania tych niedouczonych młokosów pokazały, że właśnie o takich ludziach mówił Marian Turski. O ludziach przypisujących sobie prawo stanowienia, kto jest uczciwy, a kto nie. Nie jestem w stanie zrozumieć jak można w takim dniu powiedzieć i napisać coś takiego, o byłym więźniu Auschwitz, o człowieku, który przeżył „marsz śmierci”…

Po raz kolejny można zobaczyć, jak takich młodych propagandzistów – bez skrupułów, bez wiedzy, intelektu, podstawowej przyzwoitości i moralności wychowują rządowe media… Oprócz twarzy stracili dzisiaj honor. Wstyd – to za mało…

2 grudnia 2019

To, że z Jackiem Kurskim nie jest dobrze, wiemy od dawna. Ale nie wiedziałem, że jest z nim aż tak bardzo źle.

Kurski zapowiedział produkowany przez Telewizję Polską film „Zenek”, opowiadający o życiu lidera zespołu Akcent Zenka Martyniuka. „Wydaje mi się, że to będzie bardzo ciekawe kino o fenomenie Zenona Martyniuka i tego gatunku muzycznego który pokochały miliony Polaków” – argumentował.

Jakby tego było mało TVP zapowiada na święta Bożego Narodzenia wielki benefis Zenka Martyniuka w telewizji publicznej. Będzie to dwugodzinny koncert zatytułowany „Życie to są chwile”.

Szkoda tylko, że jakoś Telewizja Polska nie kwapi się z produkcją filmów o Krzysztofie Pendereckim czy Witoldzie Lutosławskim…

7 czerwca 2019

Filozof prof. Tadeusz Gadacz skomentował doniesienia „naczelnego łowcy” Instytutu Pamięci Narodowej Sławomira Cenckiewicza o współpracy ks. Józefa Tischnera ze Służbą Bezpieczeństwa w PRL.

Podły to naród, który pluje na swoje autorytety. Dzisiaj próbuje się pluć na ks. Józef Tischnera, który w 1983 r. został rzekomo zarejestrowany jako kontakt operacyjny, a w 1988 r. jako konsultant IV Departamentu MSW. Tak wynika z publikacji +Solidarność+ w Gdańsku. Tom 2” .Informację tę podał, jak zwykle z wielką radością i satysfakcją,, szef WBH Sławomir Cenckiewicz. Takie informacje podaje się bez żadnych dokumentów i komentarzy potwierdzających świadomą współpracę. Współpracowałem z nim jako asystent od 1982 roku i wielokrotnie mówił mi, i mówił to także publicznie, że jest inwigilowany (potwierdził to m.in. ks. Isakowicz-Zalewski w swojej książce „Księża wobec bezpieki”). Mówił i upubliczniał to, że wzywano go na rozmowy, że był nagabywany w domu. Nigdy tego nie krył. Był dla władzy niebezpieczny jako krytyk marksizmu, chorej pracy, autor kazań na Turbaczu, rekolekcji dla inteligencji, wreszcie autor „Etyki Solidarności”. Nie wierzę w to, by kogokolwiek wydał, czy zdradził. W książce T. Isakowicza-Zalewskiego pojawiło się kilka osób, które donosiły na mnie, ale nie był to ks. Tischner. Byłoby rzeczą niewiarygodną, by taki uczony i osobowość o szerokim wpływie społecznym nie był nagabywany przez SB. Spokój dawano tylko tym, którzy leżeli pod łóżkami.. Nie miał żadnego wglądu w to, jak prowadzący go esbek relacjonował rozmowy z nim. Wiemy zresztą, jak preparowane były takie dokumenty.

Żyjemy w kraju, jak sam pisał, w którym cmentarze zamiast być miejscem więzi z przodkami, stają się miejscem budzenia demonów przeszłości, i dodam, na polityczne zamówienie. PiS nie spocznie, dopóki nie opluje wszystkich bohaterów 1989 roku. Jest w tym ich działaniu jakaś nieprawdopodobna determinacja. Być może niedługo pan Cenckiewicz, lub jego współpracownicy napiszą, że autorem „Etyki Solidarności” był Lech Kaczyński, a kazania w Gdańskiej Oliwii głosił do robotników jego brat Jarosław. Podły to naród, który buduje swoją historię opluwając swoich bohaterów.

25 marca 2019

Dzisiaj – jak zwykle przy śniadaniu – słucham sobie radia. Delikatna muzyka, ciekawe informacje, a tu nagle wiadomość, że obchodzimy dzisiaj Dzień Gofra. Nie chciało mi się już dalej jeść, bo po takiej informacji trudno cokolwiek przełknąć. Co jakiś czas atakują nas wiadomościami, jakie to „święta” mamy obchodzić. A to Dzień Masturbacji, Dzień wkładania ręki w majtki, Dzień łapania za biust i pośladki, Dzień bez bielizny, Dzień Piegów, Dzień spania w miejscach publicznych, Dzień Wzajemnej Adoracji, Dzień Orgazmu, Dzień Raju (to chyba związane z Dniem Orgazmu), Dzień Ręcznika, czy Dzień bez prezerwatywy. Ba, jest nawet Dzień Mózgu… Szkoda tylko, że nikt nie wymyślił Dnia Rozumu, bo tego najwyraźniej najbardziej brakuje tym, co to wszystko wymyślają…

18 marca 2019

Właśnie dzisiaj przypada niezwykła rocznica… 705 lat temu, 18 marca 1314 roku – w Paryżu został spalony na stosie ostatni wielki mistrz zakonu Templariuszy Jacques de Molay. Siedem lat wcześniej rycerze zakonu zostali aresztowani w wyniku spisku francuskiego króla Filipa IV Pięknego oraz papieża Klemensa V. Fałszywie oskarżeni o herezje, praktykowanie czarów, bluźnierstwa, sodomię i demoniczne rytuały, byli torturowani, upokarzani oraz zmuszeni do przyznanie się do winy. Trzeba mieć świadomość jak wielką potęgę stanowił ten zakon w średniowiecznej Europie. Posiadając siły zbrojne, pieniądze, ziemie w większości krajów – był siłą, która śmiało mogła rywalizować z najpotężniejszymi władcami, mógł zbudować „nowy świat”. Takich planów oczywiście zakon nie miał, ale ówczesny Kościół i król Francji chcieli zagarnąć majątek zakonu i pozbyć się ewentualnych przeciwników… Jakie to aktualne i dzisiaj…

16 stycznia 2019

Stefan Chwin po ostatnich wydarzeniach: Mordzie prezydenta Adamowicza i rezygnacji Owsiaka:

(…) „Sprawa języka nienawiści jest sprawą drugorzędną i błędem jest stawianie jej na pierwszym planie, co robi dzisiaj wielu ludzi w Polsce. To jest pochodna wobec sprawy znacznie ważniejszej. Źródłem tego wszystkiego, co obserwujemy, jest konflikt polityczny, który rozdziera polskie społeczeństwo. To jest konflikt autentyczny, a nie urojony, jak nam niektórzy próbują wmówić. (…)

To jest konflikt o charakterze podstawowym, w którym trudno wyobrazić sobie możliwość jakiejkolwiek mediacji, dlatego że obie wizje Polski są całkowicie sprzeczne i nie mają żadnych punktów wspólnych. Konsekwencją tego jest nieuniknione zaostrzenie języka, bo obie strony zderzają się ze sobą jak z żelazną ścianą. Wszelkie nawoływania do tego, aby doszło do porozumienia między tymi grupami, wydają się absurdalne, bo nie biorą pod uwagę ostrości i powagi tego konfliktu. Nie można pogodzić propozycji zorganizowania życia w Polsce na zasadach autorytarnych z propozycją zorganizowania życia w Polsce na zasadach demokratyczno-liberalnych. Nie ma takiej możliwości”. (…)

14 stycznia 2019

Zaczęło się w piątek wieczorem. W TVP1 wyemitowano w najlepszym czasie antenowym kontrowersyjną „Dobranockę” – plastelinowy filmik. Występują w nim postaci charakteryzowane na Jurka Owsiaka i Hannę Gronkiewicz-Waltz, która „tworzy” szefa WOŚP niczym nakręcaną zabawkę, która powtarza jak mantrę „Cześć! Sie ma!”. Następnie wolontariuszka zbiera do puszki WOŚP, a Owsiak podjeżdża nakręcanym samochodem z przyczepami i przywozi byłej prezydent Warszawy duże ilości pieniędzy. W dodatku, dwustuzłotowe banknoty opatrzone są symbolem gwiazdy Dawida. Jest jej potrzebny do zarabiania pieniędzy.

Kiedy większość internautów nie zostawia suchej nitki na „dziele” Pieli, autorki wspomnianego paszkwilu, posłanka Pawłowicz broni jego autorki i pisze posta adresowanego do… szefa TVP Jacka Kurskiego: „Panie Prezesie Telewizji Jarosławie Kurski, proszę nie krzywdzić Pani Barbary Pieli. Chyba sam Pan widzi grubymi nićmi szytą „antysemicką” prowokację przez idola opozycji M. Matczaka, który felieton B.P o cwaniactwie przekierował etnicznie” – napisała na Twitterze. Ten filmik, to tylko wierzchołek góry lodowej w opluwaniu Owsiaka i jego fundacji. Wcześniej wiele się słyszało oskarżeń fundacji. Mistrzem w sianiu nienawiści jest redemptorysta z Torunia – Rydzyk. W jednym ze swoich wystąpień stwierdził wprost: „Wspieranie WOŚP to bratanie się ze złem. Wpieranie Owsiaka to bratanie się z diabłem. Nie ma pewności, gdzie idą pieniądze z jego zbiórek. Każdy kto wspiera to dzieło zła będzie potępiony”.

Nie trzeba było jednak długo czekać. Język nienawiści zatryumfował. Psychicznie chory bandyta rani śmiertelnie nożem na scenie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i to w finale narodowej zbiórki na aparaturę ratującą ludzkie życie.

Szok, to zbyt łagodne określenie tego, co się tak naprawdę stało! Ale „prawdziwi Polacy-Patrioci” nie próżnują, dzielnie trzymają wartę przy swoich komputerach i ruszają do boju tak, jak ich „zachęciła” posłanka Pawłowicz i ksiądz, który stwierdził, że nie będzie się modlił za Adamowicza, bo po co? Więc rozlał się hejterski jad po internecie zanim jeszcze prezydent zmarł. Oto niektóre z nich: „Byłoby miło, gdyby zechł”, „Medal i odznaczenie dla nożownika, można go nazwać bohaterem narodowym”, „Jednego popaprańca z PO mniej”, „Za te przekręty mu się należało”, „Śmierć wrogom ojczyzny”, „Teraz Rafałek”, „Brawo, należało mu się, za darmo na pewno nie dostał”, „Cierp ciało, jak żeś nasrało”, „Chciał do nieba za życia, ale pomylił się, to nie było to światełko”. Czy trzeba to komentować?…

Takie mamy teraz społeczeństwo… Każda dobra inicjatywa musi się w Polsce skończyć, bo zawsze znajdzie się jakiś zawistnik, który skrytykuje wszystko, tak dla zasady. Teraz widać jak na dłoni – naród tępy, naród wygody do rządzenia nim… Wystarczy tylko takiemu narodowy rzuć jakiś ochłap np. w postaci 500+, a wszytko będzie się działo według zasady, kto ma telewizję, ten ma władzę…

Mnie zastanawia tylko jedno: Dlaczego policja nie chroni imprezy masowej WOŚP tak jak chroniła miesięcznice smoleńskie? Ano, nie było policji, bo służby mundurowe miały zakaz brania udziału w WOŚP…

19 grudnia 2018

„Naród, który nie umie istnieć bez cierpienia, musi sam sobie je zadawać. Stąd płyną szokujące  sadystyczne fantazje o zmuszaniu kobiet do rodzenia półmartwych dzieci, stąd rycie w grobach ofiar katastrofy lotniczej, zamach na zabytki przyrody, a nawet, proszę się nie dziwić – uparte kultywowanie energetyki węglowej, zasnuwającej miasta dymem i grożącej nadchodzącą zapaścią cywilizacyjną. (…) Przez nami trudne lata…”

Maria Janion, z listu do Kongresu Kultury, 2016.

9 grudnia 2018

Festiwali literackich w Polsce nie brakuje. Są takie, które liczą sobie grubo ponad czterdzieści lat, ale są i takie, co dopiero raczkują. Programy tych literackich festiwali wypełniają premiery książkowe, spotkania autorskie, odczyty, wykłady, prezentacje poetyckie, konkursy, seanse filmowe i teatralne, wystawy. Wszystko to po to, aby przeciętny czytelnik mógł zapoznać się z tym, co nowego w naszej i światowej współczesnej literaturze. Uczestniczyłem w trzech takich festiwalach…

Limanowa

W maju byłem w Limanowej na „Poetyckich Ogrodach”. Festiwal zainicjowany i organizowany od samego początku przez poetę Marka J. Stępnia na stałe wpisał się w krajobraz limanowskiej kultury. Pierwsze lata obfitowały w wiele ciekawych pomysłów. Wyglądało to wszystko jak najlepiej, ale z czasem drogi Stępnia i miejscowych władz rozeszły się. Poeta jednak zaprasza poetów nie tylko z regionu, ale z całej Polski. Na pewno jest skromniej i z mniejszym rozmachem, ale Stępień próbuje organizować te literackie spotkania. Ma do pomocy Marka Dudka – człowieka wyjątkowego, taternika, autora filmów o tematyce górskiej. Myślę, że ten festiwal trwa jeszcze właśnie dzięki niemu. To Dudek prowadzi festiwalowe spotkania, jest prawdziwym przyjacielem nie tylko poetów, ale przede wszystkim miejscowych twórców i zwykłych ludzi, którym próbuje pokazać, że literatura to nic strasznego.

Wiem, że nie jest łatwo organizować cokolwiek, nie mając materialnego wsparcia lokalnych władz, ale Stępień z Dudkiem nie poddają się. Nie wiem, jak długo uda im się organizować te literackie zloty, ale wierzę, że mają na tyle siły, żeby literacka brać mogła piękną, majową wiosną zajechać na te poetyckie posiady. Tego im życzę…

Poznań

Poznański Międzynarodowy Listopad Poetycki to impreza duża, prestiżowa, wiekowa. Dotychczasowe edycje festiwalu wielokrotnie pokazały, jak ważne i potrzebne jest to wydarzenie na kulturalnej mapie Polski. A wszystko to dzieje się głównie dzięki ludziom, dla których poezja, literatura, zajmują poczesne miejsce w ich codziennej, artystycznej wędrówce. Organizatorem jest poznański oddział Związku Literatów Polskich.

Festiwal ten to impreza poważna, w którą zaangażowanych jest wiele czynników społecznych i samorządów Wielkopolski. Wielkopolska słynie zresztą z „dobrej roboty” i pracy organicznej. Nie na darmo zresztą poznański oddział ZLP blisko współpracuje z Towarzystwem im. Hipolita Cegielskiego. Podobnie jest z Radiem Emaus, na falach którego można często usłyszeć wiersze poetów, uczestników Listopadów Poetyckich.

Tegoroczny festiwal pokazał, że co roku jest trudniej. Pieniędzy mniej, ludzie nie graną się do pracy. Paweł Kuszczyński i Anna Andrych próbują poderwać jeszcze tego niegdysiejszego „orła poezji” do lotu, ale skrzydła coraz mniej lotne. Nie wiem, jak dalej potoczą się losy tego zasłużonego dla kultury polskiej literackiego festiwalu, ale wyraźnie widać, że coraz mniejsze jest zapotrzebowanie na literackie spotkania z żyjącymi pisarzami. Myślę, że to dobry moment, aby ludzie pióra zastanowili się co dalej…

Szkoda, bo takie kulturalne i artystyczne wydarzenia zaświadczają, że nasze codzienne życie staje się lepsze. Mamy czas na refleksję, żebyśmy pamiętali, że wszyscy jesteśmy zawieszeni pomiędzy doświadczaniem przemijania i stawania się. Pytanie tylko, co będzie w naszym życiu dominować?

Polanica Zdrój

W Polanicy Zdroju w listopadzie jest spokojnie. Turyści wyjechali, tu i ówdzie, po magicznych uliczkach, spacerują niemrawo kuracjusze. Tutaj czas jakby zatrzymał się.

Jednak nasz pobyt w tym mieście, to przecież nie wczasowanie, tylko udział dużym, kulturalnym przedsięwzięciu, Międzynarodowym Festiwalu Poezji „Poeci bez granic”. Piętnasty raz spotkali się poeci, ale było to spotkanie inne od dotychczasowych. Ojciec tego festiwalu Andrzej Bartyński, który wespół ze Zbigniewem Puchniakiem wymyślili ten festiwal, zmarł w czerwcu. Tegoroczny festiwal stał się swoistym hołdem złożonym wrocławskiemu poecie.

Andrzej Walter zrealizował przepiękny i niezwykle wzruszający film o życiu Bartyńskiego, we foyer Teatru Zdrojowego im. Mieczysławy Ćwiklińskiej można było oglądać retrospektywną wystawę fotografii Andrzejów – Waltera i Dębkowskiego pt. Andrzejowi – Andrzeje oraz z archiwum domowego Krystyny Bartyńskiej. Na teatralnej scenie był mini spektakl do wierszy poety. Zresztą festiwal od tego roku będzie nosić imię Andrzeja Bartyńskiego.

Można powiedzieć, że przez te wszystkie lata w Polanicy Zdroju stworzono coś kształt rodzinnego zjazdu przyjaciół. Nigdzie się nie trzeba spieszyć, donikąd pędzić. Od kilku lat to Kazimierz Burnat, obecny prezes zarządu oddziału we Wrocławiu, przejął pałeczkę organizacyjną od Bartyńskiego. Wiem, ile pracy i czasu trzeba poświęcić, żeby zorganizować tak duże przedsięwzięcie kulturalne, tym bardziej, że polanicki festiwal, to liczne spotkania w szkołach regionu, wieczory poetyckie, warsztaty, panele naukowe, koncerty.

W Polanicy Zdroju jak i w całym regionie, nikt nikogo nie pogania, życie płynie sobie spokojnym strumieniem. Nie ma tego wielkomiejskiego gwaru, pędu do nadmiernego gromadzenia materialnych „aspektów” życia. Ta atmosfera Kotliny Kłodzkiej wciąga, powoduje zadumę i nastraja do przemyśleń…

Takie miejsca przewartościowują nasze życie, nasze zachowania, nasze poglądy na świat. One powodują, że stajemy się spokojniejsi, a przez to lepsi i bardziej odpowiedzialni. Świat bez nerwowości jest lepszy. On nas umacnia w naszych działaniach. On nam pozwala lepiej żyć. Staje się po części nami…

A bycie poetą? No, cóż. Pomaga mi lepiej zrozumieć intymne zasady, na jakich działają i same wiersze, i sposób, w jaki funkcjonują poeci. Poezja pomaga żyć, bo ma ona zawsze jakieś swoje źródło… Tworzy go życie. U jednych jest to głębokość widzenia i rozumienia, zdolność przeżywania, umiejętność odczuwania cierpienia. Najczęściej – niestety – źródłem jest cierpienie. U wielu z wiekiem źródło poezji wysycha.

Te trzy festiwale literackie, o których mówiłem powyżej charakteryzują się tym, że każdy (chociaż inny) pozwalają zastanowić się nad uciekającym czasem. Dzisiaj, w świecie zdominowanym przez kolorowe obrazki, nie można sobie już pozwolić na organizacyjne i artystyczne fuszerki. Tym bardziej, kiedy chodzi o kulturę wysoką. Kiedy rządzi nami technika, kiedy coraz częściej stajemy się niewolnikami telewizyjnych pilotów po prostu nie stać nas na to, nie stać nas na utratę tych odbiorów, w których tli się jeszcze ostatnia iskierka normalności. A wszystko to dzieje się dzięki ogromnej wierze tych, że warto coś robić dla innych.

Wiara nie zaprzecza przemijaniu. Bo wiara w ogóle rzeczywistości nie zaprzecza. Wiara dostrzega trud i smutek naszej doli. Ale wiara przekracza tę rzeczywistość. Pokazuje, że dzięki niej nasze życie staje się o wiele bardziej wartościowsze, wspanialsze, szersze i pełne…

7 listopada 2018

Między metafizyką a odpustem

Współczesny świat coraz bardziej brutalizuje się. Dziś znacznie częściej, niż przed laty możemy zostać napadnięci na ulicy i obrabowani lub zabici. W pracy nas poniewierają, w życiu publicznym zniewalają, oszukują i upokarzają. Oszuści i kryminaliści wygodnie usadowili się już nawet na najwyższych urzędach, a pospolici bandyci, mordercy i terroryści – nie tylko dorośli, ale już dzieci – są coraz odważniejsi, ponieważ bywają bezkarni. Swoje zrobił także internet, gdzie staliśmy się bardzo odważni, zwłaszcza wtedy, kiedy publikujemy anonimowo i opluwamy wszystko i wszystkich, bez ponoszenia żadnych konsekwencji. Widać jak bardzo staniała odwaga.  Wszystko – co porządne – legło w gruzach, bo już nawet przyzwoitość jest przez większość uważana za naiwność, a krętactwo i złodziejstwo stało się powszechne. Bycie nieprzyzwoitym jest postrzegane jako coś niesamowitego – młodzi nazywają to trendy, bądź „cool”, a niektórzy dorośli nawet „patriotyzmem”.

Jak więc dzisiaj tworzyć (upowszechniać) kulturę o wartościach wyższych, nieprzemijalnych, którą jednocześnie chciałaby oglądać publiczność masowa? Mówienie o takiej kulturze jest dziś szczególnie trudne, gdyż rozrywkowa sztuka i kultura wprowadzają do powszechnego obiegu jakości wynikające nie z wartości prezentowanych treści, lecz np. z doskonałości technicznej urządzeń tej rozrywce służących. Niestety, funkcjonują one jako wartości zastępcze. Na przykład, przeciętny słuchacz muzyki młodzieżowej nie ocenia już samej muzyki – on słucha sprzętu, podgląda swoich idoli, utożsamia się z nim do tego stopnia, że musi nawet wyglądać tak, jak jego ulubieniec. Sztuczna rzeczywistość wydaje się spełnieniem marzeń o lepszym świecie. A ten świat jest złudny, pozorny, bez większych wartości.

Okres lata, to zawsze doskonały moment na różne działania kulturalne, dlatego też wiele samorządów organizuje wtedy różnego rodzaju imprezy, typu „Dni jakiegoś miasta”, „Święto kiszonego ogórka” czy „Zbutwiałej przydrożnej brzozy”. Imprezy te mają np. zapewnić „doskonałą rozrywkę” czy zintegrować środowisko.

Złudne to jest trochę, bo naszego społeczeństwa – tak bardzo podzielonego – w najbliższym czasie nie zintegruje już nikt i nic. Rozwój cywilizacyjny poszedł zbyt daleko, żeby można było mówić o społeczeństwie jako całości (jedności). Nie wiem, jak wielkie pieniądze musiałby być wydane, żeby stało się inaczej. A przy tym i tak zawsze znajdzie się grupa malkontentów, którzy będą narzekać na wszystko. A to, że nie tacy wykonawcy, a to że nie taka pogoda, a to że nie mogą robić tego, co by chcieli… A opinie? Takie, jak zwykle: – No, wreszcie coś dla ludzi zrobili. Szkoda tylko, że tak krótko było piwo…

A kto powiedział, że wszystkim ludziom musi się podobać wszystko? Jedni wolą Zenka, Sławomira i czy innego Mariana, inni wykonawców wykonujących muzykę o ostrzejszym brzmieniu. Jedni lubią potańcówki przy piwie i kiełbasie z grilla, inni przychodzą na koncerty Krzysztofa Pendereckiego, Jerzego Maksymiuka, Teresy Żylis-Gary, Wiesława Ochmana czy Konstantego Andrzeja Kulki. I prawie zawsze antagoniści będą mówić: – A któż słucha tego wycia… Takiego, albo takiego… Niestety, przeważnie są to głosy ludzi, którzy tak naprawdę nigdy nie byli na tego rodzaju imprezach, którzy nie potrafią być na tyle asertywni i otwarci, żeby zrozumieć, że ci „drudzy” też mogą mieć swoje przyzwyczajenia, swoje zainteresowania, swoje racje.

W tym miejscu należy zadać pytanie, dlaczego tak się dzieje?… Odpowiedź wydaje się prosta…

Uwielbiam chodzić na targi i odpusty, i podglądać ludzi, gdzie wokół pełno tandetnych produktów. Czapeczek, butów, sztucznych ubrań, kolorowych, plastikowych wiatraczków, pierścionków, wisiorków, pistoletów i wszelkiego innego złomu. Spacerując między straganami, mam przed oczyma cały przekrój społeczny – od „dystyngowanych” pań wybrzydzających niemal wszystko, ale jednak całymi godzinami przebierającymi w „tandetnych, wiklinowych wiankach”, po poszukiwaczy „skarbów” leżących w stosie szmelcu zbieranego na niemieckich śmietnikach… I co dziwniejsze – nikt nie wychodzi z pustymi rękami… To jest właśnie ta odpowiedź na wcześniej postawione pytanie.

Życie duchowe przeciętnego obywatela zostało zastąpione rynkiem towarowym, a doskonalenie się wewnętrzne – bogaceniem się oraz coraz większą obojętnością na rzeczywiste problemy stojące przed nami. Teraz już każdy stał się prawdziwym krytykiem kultury i sztuki, każdy się na niej zna, każdy wie, co zrobić, by było lepiej, ciekawiej i bardziej interesująco. Niemal każdy wie, co jest społeczeństwu (czytaj: SOBIE) potrzebne, co ma jakąś wartość, a co jest zwykłą tandetą (dla SAMGO SIEBIE). Każdy wie, jakie zespoły mają występować, jakie imprezy mają być organizowane, jakie wystawy należy oglądać. I można by tak bez końca wyliczać… Tylko tych najbardziej krytykujących, jakoś nigdy nie widać na tychże imprezach, nawet organizowanych dla konkretnych grup odbiorców.

Odważnymi stali się ci, którzy na różnych forach internetowych, pod fikcyjnymi profilami wylewają swoją żółć i leczą swoje kompleksy…  Najłatwiej obrazić kogoś zza węgła, przyłożyć mu w łeb, a co tam, przecież „ja” i tak wiem lepiej, więc co mi tam ktoś, będzie coś…

Niestety, te wszystkie powyższe zachowania przekładają się później na inne dziedziny życia społecznego, na wychowanie przyszłych pokoleń, na to, żeby w przyszłości udało nam się wspólnie funkcjonować w naszych małych ojczyznach.

Staliśmy się bezbarwną masą, zagubioną w cyfrowym świecie, staliśmy się niewolnikami telewizji, internetu, telefonów komórkowych, tabletów… Nie mamy czasu na to, żeby podać rękę drugiemu człowiekowi, żeby zamienić kilka prostych zdań z naszymi znajomymi, żeby spróbować dostrzec w drugim człowieku – człowieka – najlepiej samego siebie. Wiem, że to trudne. Więc może zanim zaczniemy krytykować innych, najpierw sami zastanowimy się, że może ten, który słucha Zenka i Sławomira też nie jest kimś niewartościowym, a ten od Pendereckiego i Maksymiuka nie jest zarozumiałym i zadufanym w sobie bufonem. Spróbujmy, zanim zaczniemy się nienawidzić tak bardzo, że nikt i nic już tego nie będzie w stanie odkręcić…

Mamy czas listopadowy. To czas ciszy i zadumy. Wszyscy niezależnie od tego, w co wierzymy i czy wierzymy odwiedzamy cmentarze i miejsca pochówku drogich nam osób, odwiedzamy groby bliskich nam zmarłych. Zapalamy znicze i modlimy się przy mogiłach. W tym czasie chodzimy również na miejsca krwawych bitew i na cmentarze wojenne. Chcemy pamiętać o tych, dzięki którym żyjemy w kraju wyzwolonym, w kraju wolnym.

Szanujmy groby! Bo groby to pamięć o naszych przodkach, to pamięć O NAS SAMYCH. Przecież wszystko, co ziemskie przemija, więc my też kiedyś będziemy spoczywać w tych miejscach i będziemy pragnąć spokoju. I pamięci… Pomyślmy o tym, zanim znów przyjdzie nam do głowy, żeby powiedzieć komuś, że nie życzę ci dobrze…

10 października 2018

Co przed nami? Co nas czeka? Drzewo naszej historii krwawi. Każdy wie, gdzie uderzyć, żeby osłabić jesz­cze bardziej swojego przeciwnika. Ale kto jest tym przeciwnikiem? My sami? Choć wydaje się, że jesteśmy silniejsi niż kiedykolwiek, tak naprawdę, jesteśmy słabsi niż kiedykolwiek. Po epoce stalinizmu, PRL dała ludziom coś w rodzaju poczucia bezpieczeństwa. Nawet jeśli było to poczucie zastępcze. Po 1989 roku nastały nadzieje, ale niestety, zaraz za nimi kroczyło cham­stwo, sobiepaństwo, inwazja bezrobo­cia i dziki kapitalizm podparty łajdac­twem i upodleniem. Miliony ludzi znalazły się na marginesie. Naród po raz kolejny został odtrącony przez tych, których sam wybrał, w końcu nie będzie miał ICH kto wybierać, więc zrobią to sami. Ale to już dyktatura…

Jechałem samochodem na jedną z literackich imprez. Byłem w do­brym nastroju. Trasa piękna. Wspaniałe, zielone lasy, cudowne krajobrazy. Wszystkiego dopełniała w I programie Polskiego Radia audycja literacka. Wykorzystano w niej teksty Zbyszka Jerzyny, z którym się przyjaźniłem, z którym byliśmy razem w Wilnie i z którym zrobiłem kiedyś wy­wiad do mojej książki „Kiedy umiera poeta, umiera świat”. Jednym słowem pół godziny raju. Ale audycja się skoń­czyła, a ja dojechałem do miejsca, gdzie nastąpił koniec sielanki. Droga rozkopana co dwa kilometry, ruch waha­dłowy ze światłami, ogromne korki. W dodatku w radiu rozpoczęła się audycja dotycząca wyborów, chociaż jeszcze nie można było oficjalnie agitować.

To co usłyszałem, to istny dramat! Niestety, te same, skompromitowane poli­tycznie do granic absurdu nazwiska, garną się tym razem po większy szmal. Gdyby mieli honor, popełniliby zbiorowe samobójstwo. Przynajmniej zrezygnowali­by z dalszego udziału w życiu politycznym czy społecznym. Ale nie u nas. Tu normy są inne. A obok nich, nowe twarze, najczęściej bardzo młode – idą na oślep, niczym w jakimś letargu, omamieni frazeologią kłamstwa i pomówienia. Czasami zastanawiam się, czy można upaść jeszcze niżej, a jeśli tak, to co jest na samym dnie? Czerpiemy chyba teraz z tego, co od dziesięcioleci – jeżeli nie od setek lat – było najgorsze, co ulegało nieustannemu gniciu, wzbierało w nas, ale nikomu nie udało się oczyścić zepsutego organizmu. Chyba pora na to, że teraz należy przeżyć coś w rodzaju katharsis.

Różne narody i społeczeństwa przechodziły momenty oczyszczenia, odradzania się. Choćby Niemcy po 1945 roku. Można mniemać, że czasami lepsza bywa klęska, która ude­rza, burzy ustalone od dawna porządki, ale po której następuje moralne odrodze­nie.

Dzisiaj niektórzy mówią, że lepiej byłoby właśnie, gdyby tak się w Polsce stało, że z komunizmu lepiej było wycho­dzić »uderzeniowo«. Ale jak w ten sposób walczyć z kimś, kto dobrowolnie oddaje władzę? Do takich czynów zdolni są poli­tycy wybitni, mężowie stanu z prawdziwe­go zdarzenia albo ludzie szaleni czy wręcz głupcy. My takich raczej nie mieliśmy i zdaje się, że nie mamy w dalszym ciągu. Przez prawie trzydzieści lat nie potrafiliśmy wy­chować sobie nawet namiastki takiego człowieka. Rewolucja ma przede wszyst­kim to do siebie, że między innymi przy­gotowuje sobie kadry do przejęcia władzy. U nas wyglądało to zupełnie inaczej. Opo­zycja, która siedziała w więzieniach, stała się tak samo nieudolna jak jej poprzednicy. Nasze nieprzygotowanie, niekompetencja, trochę wygoda, zmęczenie, to wszystko sprzyjało zacieraniu się granic starego i nowego. I nowe zaraziło się starym.

Przez te wszystkie lata nie robimy nic konkretnego, tylko ciągle dyskutujemy i zastanawiamy się, jakie błędy popełnili­śmy, skoro jest aż tak źle. Mówimy o błędach innych, nie dostrzegając, że te błędy to my. Lekarstwem na to jest wy­miana pokoleń, ale znowu nasuwa się pytanie: kto ma to zrobić? I drugie pyta­nie: jakie to pokolenie ma przejąć całą tą »schedę«? Jak wygląda to nowe pokolenie? Na jakich wzorcach jest wychowywane? To tylko podstawowe pytania, które cisną się na usta. Ale któż będzie słuchał tych przestróg. Nawet na słynny apel wybit­nych polskich intelektualistów, zamiesz­czony swego czasu m.in. w „Rzeczpospolitej”, niektórzy, prominentni politycy, odpowiedzieli: – Niech zajmą się lepiej różańcem… Nic do­dać, nic ująć! To przykład na to, jak in­strumentalnie »zbawcy narodu« traktują swoich wyborców. A naród? No, cóż pisa­łem na ten temat już wielokrotnie. Brak autorytetów nie sprzyja polepszeniu sytu­acji. Ale kto chce o tym mówić. Czy kolejne wybory pokażą, że społeczeństwo naprawdę ma już dosyć? Nie wiem ile procent wyborców pójdzie do urn, ale przypuszczam, że nie będzie dużo. I myślę, że ten fakt powinien zastanowić już wszystkich.

Polacy rzadko bywali mądrzy po szko­dzie i nic nie wskazuje na to, że tym razem coś się zmieni. Gigantyczna korupcja, nepotyzm, ale przede wszystkim idiotyzm narodowy, jakieś paranoje, bezna­dziejny neokonserwatyzm, to wyznaczniki współczesnej Polski. To znak rozpoznaw­czy naszego kraju za granicą. Nasi „bied­ni” sąsiedzi – Czesi, Słowacy, Ukraińcy, Litwini – wyprzedzili nas już pod prawie każdym względem, a my zabawiamy się historią, roztrząsamy czy pochować zdraj­cę na Powązkach czy też nie. Sądy i komi­sje bronią hochsztaplerów, bandyci i złodzieje oskarżają sądy, nikt nie może, a raczej nie chce ukrócić wybryków stadiono­wych wandali, prezydenci miast zamiast rozwiązywać prawdziwe problemy, ganiają po ulicach za gejami i lesbijkami. A wszystko to w imię naszego rozwoju cywi­lizacyjnego i żądzy pieniądza. Czy jeszcze o czymś zapomniałem?… Pewnie tak, ale to i tak za wiele, nawet jak na czterdziestomilionowy naród w środku Europy.

Myślę, że dzisiaj nie ma już pytania o to, czy w Polsce nastąpiła – jak napisał w swoim felietonie w „Rzeczpospolitej” Smecz – powszechna kretynizacja narodu, to jest oczywiste, ważne tylko gdzie i kiedy się zatrzyma. I co zostanie na pobojowisku?

Wizja to straszna, ale widocznie wszy­scy żeśmy na nią zasłużyli, bo jak widać nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie mogą nastąpić jakiekolwiek zmia­ny. Tu się nie mówi nawet, czy to w ogóle nastąpi. Moje czarnowidztwo przesiąk­nięte jest oczywiście nadmiarem romanty­zmu i widmem tego, że chciałbym jeszcze pożyć w normalnym kraju, ale skąd wziąć do tego ludzi, którzy zechcieliby poświęcić swój autorytet do naprawy Rzeczypospo­litej. Z drugiej strony taki światopogląd w oczach naszych »wybrańców narodu« jest pewnie śmieszny i zapewne każdy, kto chciałby zrobić coś pożytecznego zostanie nazwany »mieszaczem«, i do wyboru, w zależności od tego kto będzie te poglądy głosił zostanie uznany za: masona, komu­cha, liberała, lewaka, pedała albo Żyda. Pragnę przypomnieć niewiedzącym, że wiele setek lat temu mówił już o tym niejaki Andrzej Frycz Modrzewski. Ale cóż z tego, że miał rację? „Przyłożono” mu podobnymi epitetami.

Trudno było żyć w tamtej Rzeczpospo­litej, trudno i w tej. Jest oczywiście szansa na zmianę na lepsze, bo przecież jak każda opowieść i ta powinna skończyć się dobrze i nieść jakąś nadzieję. Coraz trud­niej jednak jest w to wierzyć, bo nic nie potwierdza zmiany kursu statku z napi­sem »Polska«. Wiem natomiast jedno, że nie można zaprzestać o tym mówić i prze­strzegać, chociaż jednocześnie zdaję sobie sprawę z tego, że brzmi to może jak po­uczanie, ale przecież taka nasza – pisarzy rola. I jeszcze jedno: niech politycy nie mówią mi, co mają robić intelektualiści, bo ja powiem, co oni powinni robić, a to może być dla nich bardzo wstydliwe.

2 września 2018

Nie od dzisiaj wiadomo, że dobrobyt, demokracja czy sprawiedliwość społeczna zależą w znacznej mierze od propagowania pozytywnych wartości, a także od szukania w każdej kulturze tego, co w niej najlepsze i na tej podstawie budowania nowej przyszłości. Nie ma żadnych wątpliwości, że kultura w życiu człowieka ma doniosłe znaczenie. Ludźmi rządzą namiętności, ideologie oraz wyznawane wartości, i nawet kiedy górę bierze rachunek ekonomiczny, musi się to dziać w imię pewnych wartości. Bardzo często wpływ tych wartości oraz postaw kulturowych na postęp był powszechnie ignorowany.

Od zawsze było wiadomo, że im bardziej beznadziejna staje się polityka, tym ważniejsza dla nas staje się kultura, szczególnie taka, która ratuje nawet społeczeństwa popełniające największe polityczne błędy. Aby tak się działo, musi to być silna kultura…

W ostatnich latach polska kultura coraz częściej daje znać, że jest czymś niezwykle potrzebnym nie tylko na naszym krajowym rynku. Jest zauważalna poza granicami Polski, często zaznacza swoją silną pozycję w innych krajach, jest dostrzegana na najważniejszych konkursach, przeglądach, twórcy kultury dostają najważniejsze nagrody i wyróżnienia. Dzieje się tak dlatego, że coraz więcej polskich twórców podejmuje w swojej twórczości tematy uniwersalne, ogólnoludzkie, łatwo docierające do odbiorców na całym świecie – takie, które nie są przesiąknięte lokalnymi uprzedzeniami, ksenofobią,  zacofaniem i są otwartymi na człowieczeństwo.

Miło jest słuchać, że pisarka Olga Tokarczuk dostaje nagrodę Bookera, że ktoś tak pracowity i utalentowany zostaje doceniony. Tym bardziej cieszy fakt, bo zwykli czytelnicy wnoszą każdą jej książkę na listy bestsellerów. To namacalny dowód na to, że i nasza literatura jest – po raz kolejny – spoiwem, zdolnym pokonać nie tylko bariery językowe, ale też tożsamościowe i nawet polityczne. Ta nagroda pokazała, że polska kultura jest w stanie osiągnąć to, co jest marzeniem wielu polskich polityków – bez względu na polityczną opcję. Jest także uznaniem dla odmienności, suwerenności i wartości, jakie wnoszą do ponadnarodowej wspólnoty niektórzy nasi twórcy.

Głośno było także o Adamie Zagajewskim. Hiszpańskojęzyczne media zachwycały się jego twórczością, kiedy uhonorowano go Nagrodą Księżnej Asturii – najważniejszym literackim laurem kultury iberyjskiej, obejmującej swoim zasięgiem ponad pięćset milionów ludzi w Europie i obu Amerykach. To dzięki niemu świat dowiedział się, że mamy w Polsce kulturę wzbudzającą zachwyt, a nie tylko Fundację Narodową, która w obsesyjny sposób nieustannie tropi nieprecyzyjne wypowiedzi latynoskich mediów o Polsce.

A przecież kultura polska to nie tylko literatura. Małgorzata Szumowska odebrała Wielką Nagrodę Jury na prestiżowym festiwalu filmowym w Berlinie. Ileż ciepłych słów nasłuchała się reżyserka o swoim prostym filmie o człowieczeństwie – szkoda tylko, że głównie ze strony zagranicznych dziennikarzy.

Jest także dobry czas dla Pawła Pawlikowskiego. Nasz eksportowy reżyser otrzymał kolejną wielką nagrodę, tym razem dla najlepszego reżysera festiwalu w Cannes za film „Zimna wojna”. W Polsce wielu nie może ścierpieć Pawlikowskiego za  oskarową „Idę”, której po prostu nie zrozumieli, bo to przecież wielki moralitet, a nie jakaś ipeenowska czytanka.

Wszelkie sukcesy kulturalne naszych twórców pokazują, że to, co tworzy się w Polsce jest pełne ciekawości, że przeżywanie przez polską kulturę uniwersalnego doświadczenia inności, obcości, różnorodności, buduje obraz fascynującej polskości w wyobraźni odbiorców kultury na całym świecie.

No to po co jest ta kultura, czy tylko po to, żeby ludzie mogli sobie umilać czas, a czasami czerpać z niej jakieś wartości nieprzemijalne? Otóż nie!

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że polityka wielu państw na świecie rzadko kiedy budzi entuzjazm poza ich granicami. Weźmy Rosję. Wszelkie rewolucje, gułagi, masowe mordy, ciągłe imperialne roszczenia. Ale przeciwwagą dla takich zachowań polityków jest właśnie kultura. Tołstoj, Dostojewski, Czajkowski, Sołżenicyn… Taką Rosję i takich Rosjan miliony ludzi na świecie podziwiają, czytają i słuchają.

A Niemcy? To jeden z największych światowych upiorów XX wieku. Ale jakże wielką przeciwwagą faszystowskiego, niemieckiego państwa zawsze była wielka kultura – muzyka, filozofia, literatura, a także technika czy gospodarka. Zdaję sobie sprawę z tego, że kultura nie powstrzymała Niemców przed potwornościami, których wielu z nich się dopuszczało.

Wiele narodów nie cierpi USA za wszelkie wojny i tzw. ogólne panoszenie się w świecie. Jednak dla przeciwwagi mamy ich w filmach, serialach, muzyce itp. Przecież to dzięki temu myśli się o Amerykanach cieplej, a Stany Zjednoczone stały się dla milionów ludzi na całym świecie rajem na ziemi, do którego wielu chce się dostać za wszelką cenę. Amerykanie doskonale to pojęli i stali się globalnymi przywódcami, niemalże w każdej dziedzinie życia.

A co z Polską? U nas nic nie jest proste i jasne. Szczególnie w ostatnich latach. Może nie mamy takich problemów jak USA, Rosja czy Niemcy, ale to raczej jest związane z tym, że nie zajmujemy tak eksponowanego miejsca na politycznej, gospodarczej czy kulturalnej mapie świata.

Jednak coraz smutniejsze jest to, że od jakiegoś czasu wymienia się Polskę obok państw kierujących się ku autorytaryzmowi, że coraz częściej próbuje się nas opisywać jako niezrozumiałe dziwadła, które rozwalają swój wzorowo rozwijający się kraj i mogą stać się dla innych źródłem poważnych problemów. Nie wiem po co znowelizowano ustawę o IPN? Efekt był taki, że miliony ludzi na całym świecie dowiedziało się, że jest jakiś problem polskiej współodpowiedzialności za Holokaust. Przeciętny człowiek żyjący sobie gdzieś daleko od Polski nie zastanawia się, czy Polak to ten „Winny”, czy może „Niewinny” – dla ludzi wychowanych w globalnej wiosce, to już nie jest ważne, oni nie analizują, nie czytają, słuchają tylko krótkich newsów i właśnie dowiedzieli się, że byliśmy „jakoś zamieszani” w największą historyczną zbrodnię, bo kto im wytłumaczy jak to naprawdę było? Takiej wizerunkowej katastrofy Polska nie doświadczyła nigdy. I to na własne życzenie…

Jeżeli komuś naprawę zależy na wizerunku Polski, niech sięgnie do kultury, którą tak jasno teraz widać, bo dobry nastał czas dla naszych kulturotwórczych działań. Nasza kultura przecież to nie tylko Zagajewski, Tokarczuk, Szumowska czy Pawlikowski. Mamy wielu wspaniałych twórców z powodzeniem realizujących się artystycznie i kulturalnie na świecie. Trzeba tylko chcieć po nich sięgnąć i dać im trochę swobody w kreowaniu własnych, artystycznych wizji. Stwórzmy im warunki dla rozwoju, dofinansujmy.

Niech Polska Fundacja Narodowa nie marnuje już więcej pieniędzy na rzeczy niepotrzebne. Oddajmy je do dyspozycji twórców mających dostęp do myśli i emocji milionów ludzi na świecie. Przeznaczmy te pieniądze na jeszcze mocniejsze eksponowanie w świecie dzieł naszej kultury – choćby idąc właśnie tropem spektakularnych sukcesów kulturalnych odniesionych przez Polskę w ostatnim czasie. Wtedy polskość przestanie się ludziom na świecie nieprzyjemnie kojarzyć.

20 lipca 2018

20 lipca 2018 roku. Dzisiaj Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przegłosował Ustawę o Sądzie Najwyższym. Po Ustawie o Trybunale Konstytucyjnym i późniejszej Ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa ta dzisiejsza spowodowała, że Polska nie jest już państwa prawa. Pozostaje nam znowu sięgać po lektury, które w poprzednim systemie były zakazane, a które pozwoliły wierzyć, trwać, mieć nadzieję, że kiedyś to się skończy?… Ja zaczynam od Miłosza…

Czesław Miłosz

Który skrzywdziłeś

Który skrzywdziłeś człowieka prostego
Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając,
Gromadę błaznów koło siebie mając
Na pomieszanie dobrego i złego,

Choćby przed tobą wszyscy się skłonili
Cnotę i mądrość tobie przypisując,
Złote medale na twoją cześć kując,
Radzi że jeszcze jeden dzień przeżyli,

Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta
Możesz go zabić – narodzi się nowy.
Spisane będą czyny i rozmowy.

Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy
I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta.

16 lipca 2018

Wsi spokojna,  wsi wesoła…

Wakacje w pełnej krasie, piękna pogoda i w pewnym momencie tej letniej sielanki wydawało się, że będzie jeszcze bardziej radośnie, bo zbliżały się mistrzostwa świata w piłce kopanej. Niemal wszyscy mieszkający w dorzeczu Wisły, Odry, Bugu i Warty już widzieli naszych piłkarzy ze złotymi medalami na szyi, władze pewnie byłyby w stanie wysadzić w powietrze Pałac Kultury i Nauki, żeby tylko Plac Defilad miał większą powierzchnię (słyszałem, że miało świętować w centrum Warszawy nawet dwa miliony Polaków), ale niestety – stało się to, co musiało się stać – bolesny i przedwczesny powrót naszych skompromitowanych orłów…

Wiele by pisać na ten temat, dlaczego akurat podczas tej najważniejszej imprezy sportowej zabrakło polskim piłkarzom wszystkiego i w zasadzie byli jedną z najgorszych, jeśli nie najgorszą drużyną Mundialu w Rosji, ale chcę skupić się na czymś zupełnie innym, trochę pozasportowym, chociaż ze sportem pośrednio bardzo związanym…

Mniej ważne jest też dla mnie to, co opowiadali na temat naszej klęski nasi „wybitni” komentatorzy – dziennikarze, byli piłkarze i trenerzy. Większość z nich, jak z rękawa, sypała gotowymi pomysłami i systemami treningowymi, uzdrawiającymi polską piłkę nożną w przyszłości. Wiedzieli także niemal wszystko na temat pozostałych drużyn oraz ich zawodników – jakie mają przyzwyczajenia, co jedzą, co piją, jakie mają żony i kochanki, u jakiego fryzjera robią sobie włosy, co oznacza taki czy inny tatuaż na ich muskularnych ciałach, które będą wygrzewać na bajecznych plażach, gdzie woda czysta, a trawa zielona… Jakoś tylko nikt z nich nie zająknął się czemu nie wyszło im, kiedy sami byli trenerami i piłkarzami…

Swoisty popis prawdziwej polskości dali jednak nasi internauci po finałowym meczu mistrzostw, w którym Francja pokonała Chorwację. Prawie cały świat kibicował Chorwacji, małemu, czteromilionowemu krajowi na Bałkanach, niemal wszyscy podziwiali chorwacką prezydent Kolindę Grabar-Kitarović, która w strugach deszczu dzielnie i dumnie stała podczas ceremonii wręczania medali i ściskała – bez wyjątku –wszystkich piłkarzy, także Francuzów, autorów tego naprawdę świetnego widowiska. Jakoś nie przeszkadzało jej także to, że znalazł się parasol dla Putina, a nie miał kto ochronić jej i prezydenta Francji Macrona przed deszczem.

To, co nie udało się naszym piłkarzom, udało się naszym internautom – przenikliwym, szczerym w osądach, bezkompromisowym, w niczym nie ustępującym swoim mistrzom dziennikarzom, komentatorom i fachowcom. Nasi internauci wiedzą najlepiej… Choć większość z nas pieje raczej z zachwytu niż z oburzenia nad zachowaniem prezydent Chorwacji znacznej grupie komentujących nie przypadł do gustu sposób, w jaki odnalazła się podczas mundialu. Tego wielkiego, stricte męskiego święta, na którym dla kobiet miejsca nie ma (FIFA wydała nawet zakaz pokazywania w telewizji pięknych kibicek na trybunach) – nawet jeśli są głowami krajów, których reprezentacja gra w finale. Bo zawsze zrobią coś źle. Przyjdą. Będą kibicować. Napiją się alkoholu. A na końcu (tutaj oryginale wypowiedzi naszych fachowców: he, he, he) – wylądują w męskiej szatni.

– Ciekawe po co tam poszła? – napisał jeden geniusz sportowej komentatorki.

Inny zauważył, że „lepiej poszłaby do kościoła, a nie włazić nagim chłopom do szatni”.

Chorwatom jakoś to nie przeszkadza, wprost przeciwnie, są dumni ze swojej prezydent, że jest jedną z nich, taką normalną kobietą. Natomiast Polakom tak, że prezydent Chorwacji bawi się dobrze, pije, wpada do piłkarskich szatni (i nic dziwnego, bo babki z fajnym biustem to babki rozrywkowe) i że ma takich ochroniarzy, którzy nie zabierają ze sobą parasola i pani prezydent mokła na deszczu.

Co na to Polacy? Polacy na to: he, he, he. Potrafią tylko głupio, dziko, rubasznie i po chamsku wszystko wyśmiać. „Poszła do męskiej szatni, he, he, he”. „Tam chłopaki brali prysznic, he, he, he. Pewnie strzelali jej karne w tej szatni, he, he, he”. Skąd u nas takie chore skojarzenia? Wystarczyło jedno: Kolinda Grabar-Kitarović jest kobietą. A jeśli kobieta, to kojarzy się z seksem… Jakby tego było mało, że jest kobietą, według polskich „komentatorów” dopuściła się jeszcze jednej zbrodni. Internet obiegło kilka sesji, na których jakoby jej imponujące wdzięki są ledwo przysłonięte przez bikini. Nic to, że później obecność pięknej pani prezydent na obu seriach gorących fotek została zdementowana. Ważne, że jeśli w polityce jest jakaś kobieta, a do tego jest seksowna i zachowuje się naturalnie, a w dodatku lubi spędzać czas z piłkarzami, to musi być, delikatnie mówiąc, rozrywkowa. Mówią to wszystko przeważnie ci sami ludzie, którzy mają „obsesję wstawania z kolan”. Tym śmieszniej było, kiedy okazało się, że do tego wszystkiego na mecz poleciała rejsowym samolotem. Cóż za żenująca reprezentacja dumnego chorwackiego narodu!

Na takich ludzi, robiących świetne kariery w międzynarodowej polityce i doskonale odnajdujących się na dyplomatycznych czerwonych dywanach, mówimy czasem: białe kołnierzyki. Pewnie dlatego tak szokujące jest dla nas, kiedy zamiast białego kołnierzyka i bezpiecznego granatowego krawata widzimy piękną, dojrzałą kobietę, demonstrującą przecież nie obsceniczne zachowania, ale normalne ludzkie odruchy i zwykłe zachowania. Przecież nieodmiennie głosujemy na tych, którzy obiecują nam władzę bliższą ludzkim sprawom, ale kiedy przedstawiciele tej władzy okazują zwykłe ludzkie emocje, reagujemy w popłochu wyparciem i negacją, a zwracamy się nagle w kierunku tych, co wolą… na kolanach…

W finale MŚ Francja pokonała Chorwację, ale kto jest największym zwycięzcą Mundialu? Rosja! Odniosła spektakularny propagandowy sukces, kraj dyktatury, bezpieki, łagrów i więźniów politycznych niewątpliwie ocieplił swój wizerunek.

Kiedy patrzy się na Putina, który nawet nie pomyślał o dobrych manierach i zignorował moknącą prezydent Chorwacji, łatwiej zrozumieć, dlaczego dzisiaj niektórzy nasi politycy ignorują również inne zasady – społeczne, moralne, prawne, konstytucyjne… Przecież lepiej zajmować się jakimś gadem znad Wisły, który nadal przebywa na wolności – w schwytanie którego zaangażowano wszelkie dostępne służby – niż rzeczowo przeanalizować dlaczego polscy piłkarze ponieśli taką klęskę. Odpowiedź jest prosta. W Chorwacji i innych krajach prawdziwy sport zaczyna się już w przedszkolu, a w szkołach jest niewyobrażalne, żeby ucznia z zajęć wychowania fizycznego mógł zwolnić rodzic. Od tego jest lekarz szkolny, to on decyduje, czy młody człowiek może ćwiczyć, czy też nie. Sport jest obowiązkowy, tak samo jak przedmioty związane z historią, kulturą i sztuką.

Po raz kolejny wylazło polskie prostactwo, jak – nomen onem – szydło z worka, taka prawdziwa wiocha, do której tak się niektórym Polakom spieszy.

Zdzisław Gozdawa i Wacław Stępień, polscy satyrycy, potrafili doskonale w sposób prostacki sparodiować wiersz Jana Kochanowskiego „Wsi spokojna, wsi wesoła”…

Wsi spokojna, wsi wesoła…
Kto twój czar opisać zdoła.
Nie ma już tej pięknej krasy,
dziś są całkiem inne czasy.
Dawniej chciołem to wypiołem,
choćbym wyszedł za stodołę,
baba zdjęła Ci bieliznę –
miałeś ekstra telewizję (…)

I chociaż wiersz-pastisz napisany kilkadziesiąt lat temu miał wyśmiewać polskie przywary tamtego systemu, smutnym jest to, jak bardzo jest on aktualny obecnie…

13 lipca 2018

Dzisiaj piątek, trzynastego… Dla niektórych ludzi to istna paraskewidekatriafobia, inaczej rzadka fobia, czyli paniczna reakcja na piątek trzynastego, strach przed nim… Sama nazwa jest trudna do wymówienia, na szczęście nie ma potrzeby często używać tego trudnego słowa. W końcu – ile jest piątków trzynastego w roku?

Skąd więc wziął się lęk przed piątkiem trzynastego?

13 października (w piątek) 1307 roku, na rozkaz Filipa IV Pięknego aresztowani zostali wszyscy templariusze we Francji. Zadłużony po uszy król Francji pozazdrościł majątku templariuszom i nakazał swojemu kanclerzowi, Wilhelmowi de Nogaret, aresztowanie członków zakonu, zarzucając im herezję, świętokradztwo, czary, rozpustę i spiskowanie z Saracenami. Templariuszy kazał spalić na stosie, a ich majątek sobie przywłaszczył.

Według legendy, Ostatni Wielki Mistrz Zakonu, Jacques de Molay, zanim spłonął na stosie rzucił klątwę Filipa IV, papieża Klemensa V i Wilhelma de Nogaret. Od tego momentu żaden z nich nie przeżył roku.

Można by z humorem powiedzieć ileż to klątw zostanie rzuconych dzisiaj w Polsce? I kto na kogo będzie takie klątwy rzucał?…

5 lipca 2018

Stało się… 3 lipca to dzień, w którym skończyła się w Polsce demokracja. Po wcześniejszej likwidacji przez PiS Trybunału Konstytucyjnego, potem samorządu sędziowskiego przyszła kolej na Sąd Najwyższy. Weszła w życie ustawa o reformie SN, ale tak naprawdę to ustawa, która jest czystką sędziów… Trzeba było zrobić miejsce dla swoich, uległych, zdeprawowanych obietnicami szybkiej kariery. Wszystko stało się jak zwykle nocą, jak zwykle bez jakichkolwiek konsultacji społecznych z naruszeniem prawa i obyczajów, a co najważniejsze – konstytucji… Wszystkie te instytucje zostały całkowicie zniszczone i upartyjnione. A wszystko to z wielkimi uśmiechami pogardy na twarzach oszalałych ludzi z PiS… Zastanawiam się czy ci ludzie naprawdę wierzą w tzw. „dobrą zmianę”, czy są też tak nierozumni, zastraszeni, otumanieni czy po prostu głupi? W marcu 1968 roku Stefan Kisielewski pisał o „dyktaturze ciemniaków”… W tych dwóch słowach ujęty został wtedy opis komunistycznych rządów i całej klasy politycznej, która zawładnęła Polską, cechując się m.in. zamordyzmem wobec własnego społeczeństwa…

26 czerwca 2018

Zmarł Andrzej Bartyński, polski poeta, członek Związku Literatów Polskich. Urodził się we Lwowie 25 maja 1934 roku. Przez ponad ćwierćwiecze lat pełnił funkcję  prezesa Zarządu Dolnośląskiego Oddziału ZLP. Założyciel i prezes Klubu Inteligencji Niewidomej RP, W latach 1986-90 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Kultury przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Niewidomych.

Nie pamiętam ile lat znam Andrzeja Baryńskiego. Nigdy nie zastanawiałem się nad tym. Wiele lat… Kiedy próbuję sobie to przypomnieć, to wydaje mi się, że poznaliśmy się w Poznaniu, podczas Międzynarodowego Listopada Poetyckiego. Spaliśmy wtedy jeszcze w hoteliku nauczycielskim przy Kanclerskiej. To był taki barak pracowniczy z czasów wczesnego Gierka – niezwykle długi korytarz z niezliczoną liczbą pokoi, poprzedzielanych cienkimi ściankami. Pamiętam dokładnie, jak Andrzej powiedział podczas jednego w wieczorów: – Pijcie ciszej, bo przez te ściany wszystko słychać!

Potem spotykaliśmy się już częściej. A to podczas kolejnych poznańskich festiwali, a to podczas Warszawskich Jesieni Poezji, a w końcu w Polanicy, kiedy wiele lat temu zaprosił mnie na Festiwal Poezji – Poeci bez granic. To właśnie tam narodził się mój pomysł, żeby Andrzej pisał do „Gazety Kulturalnej” comiesięczne felietony, nazwane później przez Henryka Gałę felietoematami… Andrzej bał się tego wyzwania, bo to wiązało się z systematycznością, ale po jakimś czasie tak bardzo się wciągnął, że stało się to jego niemal codzienną powinnością. Wykonywał do mnie kilkanaście telefonów miesięcznie (czasem tygodniowo) i pytał, czy podoba mi się temat, który zmierza poruszyć. To oczywiście nie wszystko, bo kiedy materiał już do mnie dotarł (przepisywany i wysyłany przez Jego cudowną żonę – Krzysię), musiałem oczywiście natychmiast czytać i dzielić się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami. To stało się rytuałem. Takim, co to nie można bez niego żyć. Andrzej był niecierpliwy w tym względzie… Bywało, że nie mogłem w danym momencie odebrać telefonu, to potrafił „dobijać się” kilkanaście razy na godzinę – dobrze wiedząc, że i tak nie odbiorę. Mówił wtedy, że „wiem, że nie mogłeś, ale musiałem próbować, żebyś pamiętał o mnie”. Rekord padł w grudniu 2017 roku, kiedy zobaczyłem na wyświetlaczu mojego telefonu 47 nieodebranych połączeń, a telefon miałem wyciszony zaledwie przez dwie godziny…

Czemu o tym piszę? Żeby pokazać jak wielka była miłość Andrzeja do literatury, jak bardzo żył tym wszystkim, co się na nią składało – twórczość i życie okołoliterackie. A najważniejsza była dla niego przyjaźń, taka prawdziwa, nieudawana… Andrzej żył pełnią życia, pomimo swojej ułomności – był niewidomy, ale potrafił stworzyć swój własny świat, świat który tak naprawdę nie różnił się niczym od naszego.

Andrzeja już nie ma. Kiedy piszę te słowa, Andrzej stoi (jego urna z prochami) gdzieś pomiędzy książkami w jednej z bibliotek Wrocławia i czeka na pogrzeb, swój pogrzeb. Bo jak pisał w swoich felietoematach: W „salonie mych myśli” jak zwykle wszyscy siedzą przy okrągłym stole. Uśmiech na twarzy, a biało-czarne myśli tak, jakby na czole. Przy okrągłym stole wszyscy sobie siedzą, za chwilę coś nam powiedzą, ale po kolei, tak jak na kolei. Zależy, co komu wpadnie do głowy, wtedy usłyszymy ten tekst na wskroś salonowy. Wszyscy razem siedzą przy okrągłym stole i spokojnie czekają na swoją kolej. […]

A przy okrągłym stole siedzą one: błękitnooka i złotowłosa Wiosna, piwnooka jak heban czarnowłosa Luna. I siedzą oni, filozof Pan Niewtwór i asystent Daniel Spaniel. I siedzi on, nasz Autor, budowniczy i komandor „salonu mych myśli”. Tak sobie siedzi i może, i może tak sobie myśli: „Niech się cały ten świat dowie, że poezja żyje w słowie”: […]

Człowiek się rodzi i odchodzi
przez całe życie gdera i gdera
a raz umiera jakby to było co dzień
i jeden jest rozkaz od współczesnego Homera
aby się nigdy nie rodzić […]

Słowa te napisał już po moich odwiedzinach w szpitalu, kiedy był jeszcze pełen werwy, nadziei, wiary, z głową pełną pomysłów…

Andrzej Bartyński w czasie II wojny światowej był zaprzysiężonym, małoletnim żołnierzem Armii Krajowej (pseudonim Orlik), osadzonym w hitlerowskim więzieniu we Lwowie. W roku 1943 stracił całkowicie wzrok w czasie przesłuchania przez gestapo.

W 1946 roku wyjechał ze Lwowa do Wrocławia. Ukończył Wydział filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.

W 1956 roku był współzałożycielem Wrocławskiej Grupy Artystycznej  „Dlaczego nie”, skupiającą młodych poetów, prozaików, aktorów i artystów plastyków, a w 1970 roku  wraz z poetą i dramaturgiem Henrykiem Gałą założyli teatr słowa i pieśni „Poeci na estradzie”.

Był członkiem wielu stowarzyszeń i organizacji: Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, Klubu Inteligencji Niewidomej RP, Polskiego Związku Niewidomych, Związku Inwalidów Wojennych (stopień oficerski i patent Weterana Walk o Niepodległość i Wolność Ojczyzny), Związku Ociemniałych Żołnierzy. Był działaczem kultury, społecznikiem, działaczem na rzecz równouprawnienia osób niepełnosprawnych.

Jako poeta debiutował w 1956 roku wierszem „Rapsod o Jesieninie”, opublikowanym we  wrocławskim czasopiśmie „Życie Uniwersytetu”. Jego dorobek literacki obejmuje kilkadziesiąt książek.

Za swoją działalność odznaczony wieloma orderami i medalami: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem „Pro Memoria”, Srebrnym Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”, Medalem Zwycięstwa i Wolność, Odznaką „Syn Pułku”. W 2010 roku otrzymał srebrny medal Zasłużony dla Kultury Gloria Artis, a w 2013 roku otrzymał medal Pro Patria i odznakę honorową złotą Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.

Był wielokrotnym laureatem krajowych festiwali poetyckich, m.in. „Kłodzkiej Wiosny Poetyckiej”.

W 1974 roku otrzymał stypendium rządu włoskiego, a w 1979 roku stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki na pobyt w ZSRR.

W 1984 roku otrzymał nagrodę Miasta Wrocławia za osiągnięcia literackie. W roku 2001 – był nominowany do międzynarodowej nagrody literackiej Filantrop oraz otrzymał Nagrodę Październikową Wrocławia – Dla Najlepszych, nadaną przez Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury.

W 2007 roku został laureatem Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury. W  roku  2009 otrzymał nagrodę literacką im. Ks. Jana Twardowskiego za najciekawszy tom poezji – Piętnaście dni w Dusznikach a nasz dom w Polanicy.

Człowiek Roku 2009 Polskiego Związku Niewidomych. Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury został w listopadzie 2009 roku uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Honorowy obywatel miasta Polanica Zdrój, od 2003 roku pomysłodawca, twórca i współorganizator  corocznych międzynarodowych festiwali poezji odbywających się w Polanicy Zdroju „Poeci bez granic”.

Po jego rezygnacji z funkcji Prezesa Zarządu członkowie Dolnośląskiego Oddziału ZLP  przyznali mu tytuł Honorowego Prezesa DO ZLP.

Zmarł we Wrocławiu, 16 czerwca 2018 roku, po południu…

23 maja 2018

Do południa świetna rozmowa z moim przyjacielem, Heniem Gałą, pisarzem i dramaturgiem. Henryk obchodzi właśnie 80. urodziny, więc uściskałem go telefonicznie. Wiele lat temu osiadł w nadnarwiańskim Drozdowie koło Łomży, odnajdując swój azyl i spokój. Tam naprawdę czuje się bliskość natury. A ponieważ Henio zawsze był świetnym gawędziarzem, to i tym razem ponarzekaliśmy sobie, poutyskiwaliśmy, powspominaliśmy i od razu zrobiło nam się lżej na duszy… A na zakończenie przeczytał mi wiersz poświęcony Piotrowi Kuncewiczowi, który będzie miał odsłanianą tablicę pamiątkową. Powiedziałem, że jeśli podeśle mi za „chwil kilka” to zmieści się jeszcze pod tym tekstem. Długo nie musiałem czekać…

23 maja 2018

Olga Tokarczuk odebrała w Londynie jedną z najważniejszych na świecie nagród literackich – Man Booker International Prize. Nagrodzono ją za książkę „Bieguni”. Nieczęsto polski twórca nagradzany jest tak prestiżowym wyróżnieniem. W Polsce książka wywołała sporo kontrowersji, początkowo pisano między innymi, że „jest dowodem głębokiego kryzysu pisarstwa”, ale wkrótce okazało się, że jest inaczej, doceniono ją w wielu konkursach literackich, honorując m.in. nagrodą Nike w 2008 roku. Oczy całego literackiego świata są dziś wpatrzone w polską pisarkę, a o tym wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym od razu pisały największe gazety na świecie.

Niestety, na gratulacje dla Olgi Tokarczuk ze strony Ministerstwa  Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyszło długo poczekać. Na usta ciśnie się pytanie: ile czasu potrzebuje Ministerstwo Kultury, by docenić światowy sukces polskiej pisarki? Rzeczywistość pokazała, że dużo.

W epoce mediów społecznościowych wieści rozchodzą się błyskawicznie. O zdobyciu przez Olgę Tokarczuk prestiżowej Man Booker International Prize – za powieść „Bieguni” –  zagraniczne media (w tym „The Guardian” czy „Washington Post”) pisały już kilka chwil po ogłoszeniu werdyktu. Informację przed północą podał też Polska Agencja Prasowa i większość polskich mediów. Nawet TVP poinformowała o wygranej kilkanaście minut po godzinie dwudziestej trzeciej, ale w Ministerstwie Kultury nagrody nie dostrzegano.

Na oficjalnych profilach resortu, w mediach społecznościowych, nie było żadnego śladu o sukcesie polskiej pisarki. Pierwszy wpis pojawił się dopiero po prawie dwunastu godzinach po ogłoszeniu w Londynie, że międzynarodowego Bookera dostała Olga Tokarczuk.

Jedynym przedstawicielem resortu kultury, który zabrał rano następnego dnia zabrał głos w sprawie nagrody, jest wiceminister Jarosław Sellin. W radiowej „Jedynce” pytany o wyróżnienie dla Olgi Tokarczuk mówił, że cieszy się „z każdego sukcesu twórcy polskiej kultury”.

Jakoś cicho było także po finale Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie Złotą Palmę za najlepszą reżyserię otrzymał Paweł Pawlikowski, za film „Zimna Wojna”, laureat Oscara za „Idę”.

Dziennikarz filmowy Krzysztof Kwiatkowski tak to skomentował: Paweł Pawlikowski dedykuje canneńską nagrodę Głowackiemu, bo symbolizuje dla niego to, co w Polsce najlepsze: otwarcie na świat, gorzką ironię, inteligencję. Kilka dni później Olga Tokarczuk odbiera Bookera. Istnieje fantastyczna polskość pozbawiona nacjonalistycznych skłonności. Szkoda tylko, że wśród niektórych ludzi polskiej kultury…

 18 kwietnia 2018

Przeprowadzono sondę uliczną – zadając przypadkowym przechodniom bardzo podchwytliwe pytanie – co sądzą o wprowadzeniu do szkół nauki cyfr arabskich. Trzeba przyznać, że autorzy sondy trafili na podatny grunt, bo większość z odpowiadających cyfry arabskie uznało za… wpływ kultury islamskiej na polskie dzieci. To, co mogliśmy usłyszeć zatrważa. Mówi o tym, jaki jest stan umysłowy przeważającej części Polaków – nie tylko tych młodych, wychowanych już na internecie, laptopie i telefonie komórkowym. Cóż się bowiem okazało? Większość pytanych stwierdziła zgodnie, że wprowadzenie cyfr arabskich w polskich szkołach jest niepotrzebne, bo „przecież żyjemy w Polsce” i „powinniśmy uczyć się wszystkiego po polsku”. No chyba, że – jak przyznała jedna z pań – ktoś „lubi uczyć się obcych języków”. Pewien młodzian stwierdził nawet, że to „coś strasznego, niepotrzebny wpływ islamistów”.

O tempora, o mores! Przetłumaczę dla tych, co są przeciwni cyfrom arabskim w szkołach: Co za czasy! Co za obyczaje!

10 kwietnia 2018

Coraz ciszej o Katyniu…

Rząd PiS cały poniedziałek i wtorek (9-10 kwietnia) poświęcił obchodzeniu rocznicy katastrofy smoleńskiej, ale do Katynia nie wysłał żadnego członka swojego gabinetu. Polskę w tym roku w Katyniu reprezentował… ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Moskwie. To najniższy rangą urzędnik od lat.

Rok po katastrofie smoleńskiej w 2011 roku do Katynia poleciał Bronisław Komorowski. Spotkał się z nim wtedy prezydent Dmitrij Miedwiediew. Rok później Polskę reprezentował minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

W 2013 roku, w 3. rocznicę katastrofy i 73. rocznicę zbrodni katyńskiej, hołd ofiarom złożył szef KPRM, wicemarszałek sejmu oraz minister obrony i szef BBN jako przedstawiciel prezydenta, a także szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Trzy lata temu 10 kwietnia na czele delegacji stał Andrzej Kunert Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (zniesiona 1 sierpnia 2016 roku, jej kompetencje przejął resort kultury i IPN).

W 2015 roku do Katynia ponownie poleciał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego i podsekretarz stanu w MSZ.

A przez te dwa dni, rządzący odsłaniali sobie tablicę Lecha Kaczyńskiego w Sejmie (bez udziału mediów, bo prezes sobie tego nie życzył), nowy pomnik katastrofy smoleńskiej na Placu Piłsudskiego i uczestniczyli w niezliczonej ilości mszy. Cóż znaczą prawie 22 tysiące rozstrzelanych Polaków, m.in. w obozach: w Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie i innych miejscach kaźni? Liczy się tylko prezes tysiąclecia, który czci swojego brata, prezydenta tysiąclecia. Coraz smutniej w Polsce!…

23 marca 2018

IPN wyprodukował spot filmowy o Marcu 1968 roku. Nie ma w nim słowa o „komandosach”, o Adamie Michniku, czy co najważniejsze, o „Dziadach” Dejmka. Właściwie nie wiadomo, o co chodziło protestującym studentom.

Dzisiejszy młody Polak zapyta pewnie kto to Michnik? Jaki Michnik – zdziwi się ktoś inny? Co miał wspólnego z Marcem 1968 roku? Takie pytania może zasadnie zadać każdy, kto obejrzy spot IPN o 50. rocznicy Marca 1968.

Z trwającego blisko dwie minuty spotu nie sposób się dowiedzieć, o co chodziło studentom! IPN omija to wygodnym sformułowaniem „doszło do wystąpień”. Ale nie ma słowa o zdjęciu przez władze „Dziadów” Kazimierza Dejmka wystawionych w Teatrze Narodowym, o relegowaniu z Uniwersytetu Warszawskiego Adama Michnika i Henryka Szlajfera oraz o wiecu w ich obronie 8 marca, brutalnie rozpędzonym przez „aktyw robotniczy”, w większości milicjantów po cywilnemu.

Cała narracja IPN o tamtym Marcu jest taka, że komandosów przemilczamy, o Michniku nie wspominamy, piszemy obszernie o protestach poza Warszawą (są wygodne, bo nie było tam Michnika) i przedstawiamy Marzec jako ogólnonarodowy zryw młodzieży przeciwko systemowi.

A Michnik? Kto to w ogóle jest? „Historycy” z IPN nie będą zajmować się postaciami bez znaczenia.

* * *

Jest też drugi spot. Jeszcze gorszy w swoim przekazie. Na rocznicę wstąpienia Polski do NATO Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało krótki klip. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że na filmie nie widać ani jednego polskiego lidera, który Polskę wprowadzał do NATO. Pojawia się za to w nim prezydent Duda i minister Błaszczak. W klipie ministerstwa nie widać ani Bronisława Geremka, który był wówczas ministrem spraw zagranicznych i przekazywał USA akt wstąpienia do NATO. Nie ma także Aleksandra Kwaśniewskiego, ówczesnego prezydenta RP i Jerzego Buzka – wtedy premiera.

Fakt, że na filmie nie widać Geremka, Kwaśniewskiego czy Buzka nie przeszkodził twórcom umieścić obecnego ministra obrony narodowej Błaszczaka i prezydenta Dudy.

To niewiarygodne jak można manipulować historią, czuję się tak, jakbym ponownie był w czasach PRL.

Jeszcze trochę i niedługo się dowiemy, że strajk w Stoczni Gdańskiej prowadził Lech Kaczyński, a wymyślił to wszytko jego brat,  Jarosław.

21 marca 2018

Dzisiaj Światowy Dzień Poezji. Rozmawiałem z moim przyjacielem-poetą, który jest jednocześnie burmistrzem, o pomnikach dla potomnych za to, że dokonali czegoś wartościowego w swoim życiu. Na moją sugestię, kiedy postawią jemu pomnik, powiedział, że woli zostać w książkach. I ma rację… Pomniki mogą zburzyć, a wszystkich naszych książek nie spalą…

16 marca 2018

Sejm przyjął nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Według niej wprowadza się karę grzywny lub do 3 lat więzienia za użycie sformułowania „polskie obozy śmierci”. Informacja o takiej zmianie prawa w Polsce spowodowała szok w Izraelu, USA i na Ukrainie. Głos na ten temat zabrali w sposób bardzo zdecydowany i nieprzychylny Polsce najważniejsi politycy w tych krajach, a w Izraelu i na Ukrainie rozpoczęła się niemal antypolska nagonka. Mówiło się nawet o zamrożeniu wzajemnych stosunków.

Niestety, jak zwykle, sami stworzyliśmy sobie ten problem. Bo po co w ogóle ta ustawa. Przecież dotychczasowe prawo pozwalało pociągać do odpowiedzialności tych, którzy uważali, że „polskie obozy śmierci”, to coś, z czym my, Polacy, nie zgadzamy się. Ta ustawa to nic innego, jak przykrycie tego, co stało się kilka tygodni temu. Stacja TVN24 wyemitowała film o tym, jak polscy neofaszyści świętują kolejną rocznicę urodzin Hitlera. Film wstrząsnął połową Polski, także większość z rządzących publicznie mówiła, jak to będą delegalizować organizacje polskich neofaszystów, a nawet ONR i Młodzież Wszechpolską. Ale po paru dniach doszli do wniosku, że kosztowałoby to ich kilkaset tysięcy głosów w wyborach, więc wymyślili, a w zasadzie wyciągnęli z szafy tę ustawę. Nie spodziewali się tylko, że ustawa o IPN będzie miała taki światowy oddźwięk.

Na wszelką krytykę – tę polską i tę zagraniczną – próbował odpowiadać coś premier Mateusz Morawiecki, ale było to tak nieudolne, że aż żałosne: Auschwitz-Birkenau nie jest polską nazwą, a Arbeit Macht Frei nie jest polskim zwrotem – pisał na Twitterze. Znaczenie opublikowanego w sieci posta okazało się jednak zbyt małe i niewspółmierne z oficjalnym stanowiskiem. Wydaje się, że tak poważna sytuacja powinna stanowić pole do popisu powołanej właśnie w tym celu Polskiej Fundacji Narodowej. Niestety, ta woli walczyć z opozycją, stawiając odpowiednie, drogie i bezsensowne bilbordy na ulicach miast, szkalujące niesłusznie tych, którzy dla obecnej władzy są niewygodni. Premier coś tam przebąkiwał, że Auschwitz jest najbardziej gorzką lekcją o tym, jak diabelska ideologia potrafi sprowadzić piekło na ziemię. To piekło także w stosunkach polsko-polskich sami nam zafundowali.

Rację ma prof. Monika Płatek, która mówi, że Nikt nie kwestionuje, że obozy na terenie Polski były stworzone przez Niemców. Nikt nie zarzuca rządowi polskiemu współudziału w zbrodniach III Rzeszy. To, jak tę ustawę przedstawia premier Morawiecki, to obraza inteligencji. Prawdziwym celem ustawy jest zakneblowanie tych, którzy mówią o niewygodnych faktach. Nasyłanie prokuratora na ludzi, którzy przypominają, że podczas II wojny światowej wśród współczujących, bohaterskich, przestraszonych i obojętnych Polaków byli i tacy, którzy z donoszenia na Żydów zrobili sobie sposób na życie.

Kto będzie oceniał, czy opowiadając o przeżyciach mojej matki kłamię? Pan Morawiecki? Jaki? IPN? Nie mają do tego moralnego prawa. Trybunał Konstytucyjny w 2008 roku uznał przepisy o pomawianiu narodu polskiego za niekonstytucyjne. Te przepisy powstały za pierwszego rządu PiS z zamiarem uciszenia Grossa, który opisał mord Polaków na Żydach w Jedwabnem. A teraz tylko od kaprysu władzy będzie zależało, czy będę ścigana np. za to, co mówię teraz o przeżyciach mojej matki.

Niestety, wprowadzenie tej ustawy pokazało jak bardzo jesteśmy antysemickim krajem, ile w nas nienawiści do uchodźców i islamofobia. Okazało się, że to podburzanie padło na podatny grunt, bo to już się kiedyś w Polsce wydarzyło.

Czesław Miłosz

Campo di Fiori

W Rzymie na Campo di Fiori
Kosze oliwek i cytryn,
Bruk opryskany winem
I odłamkami kwiatów.
Różowe owoce morza
Sypią na stoły przekupnie,
Naręcza ciemnych winogron
Padają na puch brzoskwini.

Tu na tym właśnie placu
Spalono Giordana Bruna,
Kat płomień stosu zażegnął
W kole ciekawej gawiedzi.
A ledwo płomień przygasnął,
Znów pełne były tawerny,
Kosze oliwek i cytryn
Nieśli przekupnie na głowach.

Wspomniałem Campo di Fiori
W Warszawie przy karuzeli,
W pogodny wieczór wiosenny,
Przy dźwiękach skocznej muzyki.
Salwy za murem getta
Głuszyła skoczna melodia
I wzlatywały pary
Wysoko w pogodne niebo.

Czasem wiatr z domów płonących
Przynosił czarne latawce,
Łapali skrawki w powietrzu
Jadący na karuzeli.
Rozwiewał suknie dziewczynom
Ten wiatr od domów płonących,
Śmiały się tłumy wesołe
W czas pięknej warszawskiej niedzieli.

Morał ktoś może wyczyta,
Że lud warszawski czy rzymski
Handluje, bawi się, kocha
Mijając męczeńskie stosy.
Inny ktoś morał wyczyta
O rzeczy ludzkich mijaniu,
O zapomnieniu, co rośnie,
Nim jeszcze płomień przygasnął.

Ja jednak wtedy myślałem
O samotności ginących.
O tym, że kiedy Giordano
Wstępował na rusztowanie,
Nie znalazł w ludzkim języku
Ani jednego wyrazu,
Aby nim ludzkość pożegnać,
Tę ludzkość, która zostaje.

Już biegli wychylać wino,
Sprzedawać białe rozgwiazdy,
Kosze oliwek i cytryn
Nieśli w wesołym gwarze.
I był już od nich odległy,
Jakby minęły wieki,
A oni chwilę czekali
Na jego odlot w pożarze.

I ci ginący, samotni,
Już zapomniani od świata,
Język nasz stał się im obcy
Jak język dawnej planety.
Aż wszystko będzie legendą
I wtedy po wielu latach
Na nowym Campo di Fiori
Bunt wznieci słowo poety.

Warszawa – Wielkanoc, 1943

12 marca 2018

Rząd, a dokładnie Ministerstwo Obrony Narodowej, przygotowało ustawę degradacyjną. Zakłada ona możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą „sprzeniewierzyli” się polskiej racji stanu.

Profesor Modzelewski, polski historyk mediewista, profesor nauk humanistycznych, wybitny działacz opozycji w okresie PRL, senator I kadencji, kawaler Orderu Orła Białego, został zapytany o to, jak przyjmuje tę ustawę:

– Jak ktoś nie wojował z generałem Jaruzelskim, gdy on żył, to chce sobie powojować chociaż gdy on już nie żyje… To jest szczególny rodzaj odwagi, podobnie jak wyrzucanie nieboszczyków z grobów. To odwaga hieny cmentarnej. Jak ktoś nie był odważny jak lew, to teraz chce być antykomunistyczny i odważny jak hiena cmentarna.

5 marca 2018

W piątek wieczorek pojechałem do monopolowego rowerem, kupiłem butelkę whisky 0,7 l. Włożyłem ją do koszyka przy rowerze. Przed wyjazdem pomyślałem jednak, że jeśli spadnę z roweru, to butelka się rozbije i będzie szkoda. Postanowiłem więc natychmiast wypić całą butelkę, zanim wrócę do domu. I okazało się, że to była cholernie dobra decyzja, ponieważ w drodze do domu wywaliłem się siedem razy… 

3 marca 2018

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Pisarzy.
„Inteligenckość to ogromna góra wątpliwości, to ocean wyrzutów sumienia, to nieskończony wszechświat samoudręki”.

Tadeusz Konwicki

28 lutego 2018

Mój blog na witrynie wp.pl przestaje istnieć. A to dlatego, że Wirtualna Polska likwiduje blogowanie. Trzeba było poszukać coś nowego, więc padło na wordpress.com. Zobaczymy jak to będzie tutaj. Mam nadzieję, że niebawem wiele osób ponownie zacznie czytać moje rozmyślania na nowej stronie…

29 listopada 2017

To już zamach stanu w Polsce! Obraduje – po raz kolejny – sejmowa komisja sprawiedliwości. Po zamachu na Trybunał Konstytucyjny, wprowadzeniu chorej reformy szkolnictwa, zamachu na wojsko przez Macierewicza – znowu bezprawne metody działania PRL-owskiego prokuratora Stanisława Piotrowicza, któremu wydaje się, że jest znowu w latach 80. Teraz już wyraźnie widać, że Polskich sądów, ani ustroju państwa, a zatem nas wszystkich nic już nie uratuje. Państwo zajmie się wszystkimi niechętnymi PiS-owi tak, jak zajęła się sędziami, nakładając na nich zakazy wypowiadania się, prokuratorami, policjantami, służbami i wojskiem, wyrzucając, albo doprowadzając do odejścia najlepszych, a awansując miernoty bez kompetencji, doświadczenia, rozumu i kręgosłupa, demonstrantami – ciągając ich po komendach policji i nękając, dziennikarzami. A kiedy dodamy do tego zamiar sfałszowania wyborów samorządowych, polityczną indoktrynację w szkołach i wzrost przemocy aparatu państwowego, stosowaną niestety przy bierności obywateli (mimo pojawiających się tu i ówdzie czasem demonstracji), prawdopodobna i zapowiadaną już cenzurę internetu i zakrojoną na olbrzymią skalę skuteczną propagandę, podsycanie nienawiści (bije się publicznie ludzi za inny kolor skóry, mówienie po niemiecku, ale i za czytanie w tramwaju „Gazety Wyborczej”), cofanie praw człowieka dla kobiet, represje polityczne, szczucie i groźby pod adresem posłów opozycji, ograniczanie, a już niedługo całkowite ograniczenie możliwości debaty w parlamencie, wyprowadzanie nas z Unii Europejskiej, a z czasem pewnie i z NATO – to mamy przesrane… Szybko nas załatwili – w dwa lata. Oczywiście, przy naszej cholernej, polskiej bierności…

14 listopada 2017

Dariusz Bruncz na portalu wp.pl pisze:

„W katolickiej Polsce rozkwitło pogaństwo z nowymi wcieleniami bożków wojny, konfliktów i zacietrzewienia. Zamiast patriotyzmu mamy hejtrotyzm – w dobrym tonie jest być Polakiem zawziętym, endeckim, narodowo-katolickim, nienawidzącym innych. W tej dyscyplinie deklasujemy wszystkich, ale nie mamy się czym – chwalić.

Tegoroczne święto niepodległości dobitnie pokazało, że polska wspólnota narodowa jest w rozsypce. Jeśli w ogóle istnieje. Możemy zapomnieć o radosnym i wspólnym świętowaniu setnej rocznicy niepodległości za rok. To, co się odbyło 11 listopada to tylko próba generalna przed orgią nienawiści w przyszłym roku”. (…)

23 sierpnia 2017

Coraz częściej zachodzę w głowę, czy jest jeszcze coś, co może mnie w życiu zaskoczyć. Myślałem, że trudno będzie znaleźć coś takiego, a jednak…

Reforma oświatowa, które ma tyle kontrowersji i jest powszechnie tak bardzo krytykowana, wkroczyła na kolejny poziom społecznych animozji. Po licznych zwolnieniach nauczycieli (których według minister miało nie być) i ogromnych pieniądzach wydawanych na przystosowanie szkół do nowych wymagań, nadeszło to, co nadejść musiało. Kolejne już w przeciągu krótkiego czasu zmiany w kanonie lektur szkolnych.

Pamiętam ogólnonarodowe oburzenie kiedy Miłosza usunięto z podstawy programowej dla liceum. Ciekawy więc jestem, co będzie teraz: na listę lektur obowiązkowych trafił poeta Wojciech Wencel – nazywany „bardem smoleńskim”. Od teraz wiersze Wencla będą w jednym szeregu z „Legendą o Świętym Aleksym”, „Kroniką Polską” Galla Anonima czy „dziełami” Marka Rymkiewicza, który, podobnie jak Wencel, napisał okropny wiersz dedykowany Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Z drugiej strony jakże mogłoby by inaczej, skoro niedawno poeta otrzymał od prezydenta Dudy nagrodę „Zasłużony dla Polszczyzny”. Prezydent tak oto uzasadniał swój wybór: Przedstawiciel średniego pokolenia polskich artystów, polskich poetów, ale zarazem i pisarzy, krytyków literackich, który pisze w sposób niezwykle ciekawy. […] Jest znany z jednej strony ze swojej poezji, z drugiej strony – z esejów, które pisze w „Gościu Niedzielnym”, które są także publikowane w internecie.

I co jest dla mnie jako niespecjalisty, niejęzykoznawcy niezwykle interesujące? Że z jednej strony te wiersze są często dosyć trudne w tym znaczeniu, że jest to właśnie język niezwykle bogaty, taki mocny, można w jakimś sensie powiedzieć, że skłębiony treściowo.

Opinii prezydenta nie podzieliła Rada Języka Polskiego, która odcięła się od nagrody, ale cóż z tego. Członkowie rady, m.in.: Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski i Katarzyna Kłosińska, napisali w oświadczeniu: Wojciecha Wencla nie można uznać za osobę, która przyczynia się do podnoszenia świadomości językowej Polaków. Nie udało nam się znaleźć wypowiedzi kandydata, które dotyczyłyby języka, które popularyzowałyby wiedzę o polszczyźnie, które wskazywałyby na rolę języka w życiu społeczeństwa. Znaleźliśmy za to bardzo zaangażowane politycznie teksty publicystyczne, które zaprzeczają idei etyki słowa: użyty w nich język zamiast łączyć, dzieli, jest nacechowany pogardą wobec osób myślących inaczej niż autor”.

Poezja Wencla to po prostu najzwyklejsza grafomania i to taka, której nie da się normalnie czytać. To coś, co jest po prostu szkodliwe, nie ze względu na zawarte w tych wierszach treści (tego się nigdy nie czepiam), ale ze względu na warsztat, styl i poetycki poziom. Znam dziesiątki, jeśli nie setki autorów, którym Wencel nie dorasta do pięt, ale cóż, nikt z nich nie jest członkiem zespołów redakcyjnych prawicowych pism i dzienników.

Kto więc stał się „ofiarą reformy edukacji” – kosztem m.in. Wencla i Rymkiewicza – minister Anny Zalewskiej? Bułhakow, Sofokles, Conrad, Żeromski, Iwaszkiewicz, Cervantes i Kapuściński. W podstawie programowej nie będzie więc „Edypa”, „Mistrza i Małgorzaty”, „Ludzi bezdomnych” ani „Jądra Ciemności”.

Dzięki reformie polscy licealiści nie będą już „tracić czasu na ironię i literaturę absurdu”. Nie będzie już także tekstów Witkiewicza i Schulza. Uczniowie szkół średnich nie będą musieli przejmować się trudnymi wyborami – zamiast mieszanki tekstów z różnych epok otrzymali takie oto utwory, jak tekst Wojciecha Wencla pt. „My, naród Kaczyńskiego”:

(…) O starym życiu nikt już nie pamięta
płoną świece przed pałacem prezydenta
Z matki obcej; krew jego dawne bohatery.
A imię jego będzie czterdzieści i cztery.
Polsko w ciemnościach porodu
nie jesteś Chrystusem narodów
jesteś Jonaszem w brzuchu wielkiej ryby
pójdź ach pójdź do swojej Niniwy. (…)

24 maja 2017

„Gazeta Kulturalna” ukazała się po raz 250. Każdy Jubileusz jest pretekstem do wygłaszania różnych mów czy laudacji. Szczególnie taki, kiedy jakieś pismo ukazuje się po raz dwieście pięćdziesiąty i funkcjonuje na rynku od blisko 22 lat. Nie będę jednak tego robił, bo przypuszczam, że nie spowoduje to zwiększenia nakładu pisma, np. do dziesięciu tysięcy egzemplarzy… Ze swej strony chciałbym z tej okazji podziękować wszystkim Czytelnikom „Gazety Kulturalnej” za ich wierność, że pomimo braku kolorowych wkładek z »wierszami« Pameli Anderson, w dalszym ciągu chcą nas czytać. Dyrekcji Domu Kultury za to, że daje na druk, wszystkim redaktorom, stałym współpracownikom i autorom publikującym swoje materiały dziękuję za to, że nigdy nie prosili o honoraria, których i tak by nie dostali, gdyż pismo od samego początku redagowane jest społecznie. Kochani, chciałbym Wam powiedzieć, że nie dostaniecie ich również przez kolejne dwieście pięćdziesiąt numerów, a to z tego powodu, aby pieniądze nie przesłoniły Wam czystości umysłu przy pisaniu Waszych wspaniałych, na wysokim poziomie tekstów. A czego życzę sobie?… Sobie, życzę zdrowia i spokoju… bo wszystko inne mam… Czego i Wam życzę – przynajmniej na następne 22 lata…

I stało się! Wykrakałem! Od założenia pisma minęły prawie dwadzieścia dwa lata i oto ukazał się numer dwieście pięćdziesiąty. Przez ten czas nie nastąpiły większe zmiany w sposobie ukazywania się pisma. Trochę uległa zmianie szata graficzna. Pojawili się nowi stali felietoniści. Niestety, odeszło od nas wielu kolegów, którzy tak bardzo mocno związani byli z „Gazetą Kulturalną”: Jurek Tomaszkiewicz (2001), Tomek Agatowski (2004), Tadzio Chróścielewski (2005), Henio Cyganik (2005) Wilk Przeczek (2006), Czarek Leżeńki (2006), Tadzio Kwiatkowski-Cugow (2008), Nikos Chadzinikolau (2009), Wojtek Siemion (2010), Ania Kajtochowa (2011), Zbyszek Jerzyna (2010), Czarek Leżeński (2006), Jasiu Juszczyk (2011), Rysiu Rodzik (2012), Krzysiu Gąsiorowski (2012), Andrzej K. Waśkiewicz (2012), Rysiu, Danecki (2013), Tadzio Stirmer (2014), Julian Kawalec (2014), Jola Nowak-Węklarowa (2016)… Przecież to znane i uznane nazwiska polskiej literatury współczesnej.

Założenia, jakie przyświecały mi od samego początku, są przez cały ten czas realizowane i nigdy nie było potrzeby „strofowania” kogokolwiek za zbyt dalekosiężne uwagi dotyczące linii programowej pisma, jego zawartości, poziomu czy w końcu wartości moralnych drukowanych materiałów. A były one zawsze proste: wysoki poziom twórczy i intelektualny, otwartość, swoboda wygłaszanych poglądów, ale bez obrażania czyichkolwiek uczuć, poglądów i zapatrywań. Jeśli komuś nie podoba się jakiś nurt społecznych, filozoficznych czy moralnych przekonań innych osób, nie ma obowiązku się z nimi zgadzać, może je skrytykować. Musi to jednak zrobić na odpowiednim poziomie. Tak było od samego początku, tak jest teraz i tak będzie dalej. To jedyna metoda odbudowywania w Polsce prawdziwie wolnej prasy…

Niestety, w naszym, polskim rozwoju cywilizacyjnym zabrakło jakoś wsparcia ze strony państwa, które – pomimo upływu wielu lat ustrojowych przemian – nie prowadzi do dzisiaj żadnej polityki świadomego mecenatu, a tylko bezsensowną działalność „pomocy socjalnej” dla działalności kulturalnej. A dzieje się tak dlatego, że nie wykonuje ono bowiem swych obowiązków wobec kultury i jednocześnie nie czyni nic, by wesprzeć powstanie znaczącego mecenatu prywatnego, który mógłby w znacznym stopniu rozwiązać wiele bolących problemów, dotyczących rozwoju duchowego narodu.

Żyjemy w czasie wielkiej, urzeczywistniającej się na naszych oczach nadziei, ale i żyjemy jeszcze w społeczeństwie ciężko poranionym przez już ponad pięćdziesięcioletnie wytrwałe i zwycięskie zmagania z totalitaryzmami w wydaniu zachodnim i wschodnim. Spustoszenia, jakie one poczyniły, są jeszcze żywe i bolesne – powolny rozpad gospodarki i degradacja moralna społeczeństwa. Przez długie lata będziemy dźwigali skutki tych totalitaryzmów.

Dlatego obchodząc ten skromny Jubileusz, zdaję sobie jednocześnie sprawę z tego, że nie pora na święcenie triumfów, gdy wiele pism i wydawnictw jest zagrożonych w swoim istnieniu z punktu widzenia żelaznych praw ekonomii. Wystarczy także spojrzeć na bardzo długą listę tych pism kulturalnych, które w tym czasie powstały, a których od dawna już nie ma. Mam nadzieję, że i ten trudny czas wymagający wyrzeczeń i cierpliwości, a nade wszystko inicjatywy i zaangażowania, przetrwamy razem ze społeczeństwem. Bardziej niż kiedykolwiek liczymy na pomoc naszych Przyjaciół i Czytelników, ponieważ również bardziej niż kiedykolwiek w tej naszej gorączkowej gonitwie za współczesną Europą i światem potrzeba pogłębionej refleksji nad człowiekiem, nad wszelkimi wymiarami ludzkiego życia, nad problemami, które dziś są najważniejsze. Aby pismo mogło istnieć i tym wartościom służyć, potrzebujemy wsparcia duchowego, a na tym etapie szczególnie też – materialnego. Wiem, że przed ,,Gazetą Kulturalną” nie staje pokusa szukania łatwej popularności przez zajmowanie się wyłącznie tym, co znajduje się na powierzchni naszego życia społecznego, by – za cenę utraty własnej tożsamości – sprostać konkurencji. Nam nie jest to potrzebne. Mało tego, jestem przekonany, że tego uczynić nam nie wolno, ponieważ jesteśmy temu społeczeństwu potrzebni. Nie możemy zrezygnować z oglądania spraw człowieka przez pryzmat nadmiernej nowoczesności… Dlatego te dwieście pięćdziesiąt numerów pisma, grubo ponad sześć tysięcy stron poświęconych szeroko rozumianej kulturze, setki nazwisk, kilka tysięcy recenzji, esejów, omówień i utworów poetyckich i prozatorskich zaświadczają o słuszności wyboru takiej właśnie drogi…

Dzisiaj „Gazeta Kulturalna” – choć w dalszym ciągu nie jest pismem atrakcyjnym edytorsko (oczywiście z powodów finansowych) – ma swoich stałych odbiorców, czekających z utęsknieniem na kolejne numery. Pełni więc ona swoją rolę, niezwykle pożytecznie. Z jej kolumn płynie nuta optymizmu pozwalająca zrozumieć uciekający czas, odnaleźć swoje miejsce we współczesnym świecie, lepiej poznawać przyszłość, nie zapominając o tym, co w sumie jest najważniejsze – pamięć o własnej przeszłości, o swoich korzeniach i tradycjach – o swoich ojcach i o swoich dziadach… Naród bez historii jest narodem martwym, kto o tym nie pamięta, nie będzie nigdy zapamiętany przez swoich następców…

4 maja 2017

Długi, majowy weekend za nami. Wiele się działo w naszym życiu społecznym, a jeszcze więcej w politycznym. Obudził się nawet nasz prezydent Duda. Wykazał niezwykłą – jak na niego – aktywność. Najpierw przedstawił swoją wizję polityki historycznej, mówiąc wprost, że odgrywa ona także rolę w dzisiejszej polityce: – Ci, którzy są potomkami zdrajców, nie będą chcieli tego przyznać i będą walczyć z prawdą historyczną – mówił. Dodał też, że „prezydent nigdy nie będzie prezydentem wszystkich Polaków”. A kilkanaście godzin później, podczas obchodów rocznicy Konstytucji 3 Maja zaproponował, aby w przyszłym roku społeczeństwo (suweren) mogło wypowiedzieć się, jaki ustrój sobie życzy. Nie chcę mówić na temat referendum, bo kto jak kto, ale Duda nie ma najmniejszego prawa do tego, aby proponować zmianę Konstytucji. Żeby ją zmieniać, najpierw trzeba jej przestrzegać, a nie łamać. Przecież prezydent RP powinien być strażnikiem Konstytucji.

Natomiast trudno przejść obojętnie obok takich wypowiedzi jak ta, o potomkach „zdrajców”. Według niego potomkowie zdrajców są zdrajcami! Pytanie można też postawić inaczej. Panie prezydencie, wobec powyższego jak należy nazywać potomków tych, którzy w czasach komunizmu nie robili nic znaczącego, chowali się, kamuflowali i ogrzewali w za ciepłymi posadkami swoich dziadków i ojców? Czyżby byli tchórzami, Panie Prezydencie?

Polecam list otwarty księdza Stanisława Walczaka, nie tylko Panu, Panie Prezydencie!

 LIST OTWARTY

Szanowny Panie Prezydencie!

Szanuję Pańską pozycję, szanuję Pańskie wykształcenie. Jest Pan ekspertem od prawa krajowego i międzynarodowego, jest Pan także współobywatelem wszystkich Polaków, których część wybrała Pana na Prezydenta Państwa.

Wzrastał Pan w dobrej sytuacji materialnej i przychylnej atmosferze duchowej. Ot, jak wspaniały kwiat, dojrzewał Pan w cieplarnianych, wygodnych warunkach. W ten sposób odcięto Pana od życia przeciętnego człowieka. I chociaż chylę czoła przed elokwentnymi teoriami wyznawanej przez Pana ideologii, całkowicie jednak nie zgadzam się z nią.

Opowiem Panu historię młodego człowieka. Żył gdzieś w biedzie polskiego chłopa na kresach wschodnich. Nagle wioskę napadali sowieci i wywieźli go daleko, na Syberię. W międzyczasie wioska wraz z całym krajem padły ofiarą Niemców. Ci zaś skłócili się z Sowietami.

Pracował ciężka, jak niewolnik w kopalni. Tęsknił, wylewał łzy za ojcowizną i za utraconą ojczyzną. Śnił o kochającej żonie i maleńkim dziecku, które pozostawił w domu. Serce mu pękało.

Kiedyś dotarła do niego wieść, że jego ciemiężcy gromadzą takich jak on, by wspólnie wyswobodzić jego ojczyznę i by mógł powrócić do swych ukochanych. Zgłosił się na ochotnika.

Czołgał się w błocie, pośród świstających kul, w przerwach z tęsknotą śpiewał: „czy stąd niedaleko już, do grających wierzb, malowanych wzgórz?” Strzelał i strzelano do niego, a kulom się nie kłaniał….

Po tej morderczej zawierusze powrócił do swoich… Zastał ich żywych. Zabrał się do ciężkiej pracy!

Kilkadziesiąt lat później nazwał Pan jego potomków, potomkami zdrajcy!

Jakby zapomniał Pan, Panie Prezydencie o tym, że nowy porządek w Europie po II wojnie światowej był wynikiem umowy pomiędzy zwycięskimi mocarstwami!

Oskarża Pan biedaków, którzy przeszli przez piekło o zdradę oraz o przekazanie jej w genach jego potomkom.

Wiele Pan wie, ale życia to Pan nie poznał!

Na koniec, jako kapłan, bo jako kapłan piszę te słowa, dodam: żeby być chrześcijaninem, trzeba najpierw mieć ludzką naturę, trzeba być człowiekiem. Bóg bowiem nie niszczy natury leczy ją uświęca. Pańska teza o zdrajcach zakłada brak poczucia człowieczeństwa! Czyżby łaska Boża spadła na niepłodną glebę?

Zapewniam Pana, że ta ideologia jest nie ludzka więc i nie jest chrześcijańska. Wiem, że tymi słowami niczego nie osiągnę. Stanę jednak wobec mego Pana z czystym sumieniem.

 ks. Stanisław Walczak

21 kwietnia 2017

Dowiedziałem się, że 40 procent księgozbioru, czyli około 80 tys. książek ma zostać usuniętych z Bibliotek Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Filozofii i Socjologii PAN i Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Wśród nich cenne zbiory będące spuścizną światowej sławy filozofów i prywatnych księgozbiorów warszawskiego ośrodka filozoficznego.

Księgozbiór połączonych bibliotek był uzupełniany i opracowywany od 1956 roku. W obronie księgozbioru stanęła m.in. dr Gabriela Kurylewicz (Pracownia Filozofii Muzyki UW, Fundacja Forma, Instytut Witkacego w Warszawie).

Niech zatem decydenci wytłumaczą ten barbarzyński akt przeciw kulturze polskiej! Dla nas żadne z kryteriów selekcji i likwidacji nie jest do przyjęcia. Nie ma w świecie książek niepotrzebnych, bywają tylko niechciane. Takimi książkami niechcianymi są na Wydziale Filozofii i Socjologii i również w PAN: dublety klasyki filozofii, książki francuskie, książki w alfabetach innych niż łacińskie, książki o sztuce, literaturze pięknej lub sama literatura piękna, książki psychologiczne, encyklopedie i słowniki, książki przedwojenne – bez względu na to, czy należały np. do prof. Ajdukiewicza, Ossowskiej, Kotarbińskiego, czy Witkacego! – mówi dr Gabriela Kurylewicz.

Melioracji ulegnie największy w Polsce księgozbiór filozoficzno-socjologiczny. Ma to stać się do końca czerwca 2017 roku. Na początku usuniętych ma zostać 30 tys. książek, następnie 50 tys. kolejnych. Wśród nich zbiór książek Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz archiwa Kazimierza Twardowskiego, Janiny i Tadeusza Kotarbińskich, Marii Ossowskiej, Kazimierza Ajdukiweicza, Mieczysława Wallisa.

Książki mają trafić do osób, które wyrażą chęć nieodpłatnego przejęcia w ramach wymiany bibliotecznej, a pozostała część księgozbioru bibliotek ma zostać zutylizowana.

W obronie księgozbioru stają także sympatycy biblioteki. Jeden z nich, który jest również pracownikiem biblioteki zaznaczył, że „oficjalne działania w obronie księgozbioru, podejmowane przez pracowników Połączonych Bibliotek, są przyczyną licznych szykan, represji, upomnień i nagan, wręczanych nam przez naszego obecnego zwierzchnika Biblioteki, Michała Chlebickiego”. Dodał również, że „Tytuły przeznaczone do selekcji mają zostać zniszczone, z powodów które nie zostały nam ujawnione”.

Zorganizowano także debatę, na którą zostali zaproszenie przyjaciele i sympatycy biblioteki oraz przedstawiciele Wydziału Filozofii i Socjologii UW, Instytutu Filozofii i Socjologii PAN oraz Michał Chlebicki – autor kryterium selekcji księgozbioru.

Sam Chlebicki twierdzi, że „Witkacjana są bezpieczne” i wyjaśnił, że biblioteka ma otrzymać nową przestrzeń. „W tej chwili trwa remont pomieszczeń w podziemiach Pałacu Staszica, gdzie chcemy przenieść cenne, ale mniej używane tomy” – dodał. Nie zaprzeczył jednak, że zakładana „melioryzacja” księgozbioru połączonych bibliotek ma objąć 80 tys. woluminów. Podkreślił również, że listę dubletów i druków zbędnych sporządzono już dwa lata temu i że jest ona przesyłana i konsultowana z pracownikami naukowymi Wydziału Filozofii i Socjologii UW oraz IFiS PAN.

I cóż, po co czytać, po co „zaśmiecać” sobie głowę książkami nieprawomyślnymi, pozostawić tylko te, które podobają się obecnej władzy… Aż cisną się na usta słowa Umberto Eco z Imienia róży… Kto nie wie jakie, niech przeczyta, może wreszcie zrozumie… W 1933 roku w Niemczech też nie rozumiano…

26 marca 2017

Człowiek kulturalny to człowiek, który wie jak się zachować, by nie sprawić przykrości innym, choćby różnili się od niego nie wiadomo jak. Żyjemy wśród ludzi, ale każdy z nas posiada własną kulturę osobistą, która pomaga nam w życiu. Dzięki niej ludzie postrzegają nas jako osoby mądre, potrafiące adekwatnie zachować się do sytuacji. Najważniejszym przejawem kultury osobistej jest szacunek do drugiego człowieka. Będąc osobami kulturalnymi nie pozwolimy sobie na poniżenie drugiej osoby, gdyż człowiek z faktu istnienia, że jest człowiekiem zasługuje na szacunek. Ważna jest również uprzejmość do ludzi. W życiu staramy się być uprzejmi i to pomaga nam zachować pozytywne kontakty z innymi i ich sympatie.

Czy rzeczywiście kultura osobista człowieka pomaga mu w życiu, czy może jest niepotrzebna. Wiadomo, że kultura osobista to nasz „wewnętrzny głos”, który mówi nam jak zachować się w danej sytuacji. To także nasz wygląd i dbanie o zdrowie swoje i innych. Kultura człowieka pomaga mu w życiu codziennym. Dzięki niej inni widzą nas jako osoby mądre. Można powiedzieć, że nasze zachowanie jest własną „wizytówką”, bo przecież kultura osobista to nie tylko nienaganne maniery, ale również wysoki poziom edukacji ogólnej i logicznego myślenia. A przemawia za tym wiele różnych argumentów.

Po pierwsze kultura osobista to inaczej nasza godność. To właśnie własnym zachowaniem reprezentujemy siebie. Jeżeli zwracamy się do kogoś w sposób kulturalny możemy oczekiwać również kulturalnej odpowiedzi. Forma naszego zachowania i wypowiedzi świadczy o naszym wykształceniu. Odpowiednie, kulturalne zachowanie oznacza, że „coś sobą reprezentujemy”. Nie zapominajmy o starym przysłowiu: „Jakim Cię widzą, takim Cię piszą”. Jesteśmy szanowani przez innych i łatwiej nam przychodzi wiele rzeczy, ponieważ inni liczą się z naszym zdaniem i uważają nas za osoby na tzw. wysokim stanowisku i poziomie.

Nasze normy zachowania unaoczniają warunki, w jakich dorastaliśmy. Przedstawiają w pewnym stopniu naszą rodzinę, dom oraz atmosferę, jaka w nim panuje. Jeżeli zauważymy źle wychowane dziecko, to myślimy właśnie o rodzicach, którzy je wychowali. Nikt z nas przecież nie chce, aby ktoś obcy źle wyrażał się o naszych rodzicach. Nie powinniśmy więc kalać dobrego imienia naszego i przede wszystkim naszej rodziny. Nie zapominajmy więc o tym, że czasami zdarza się, iż kultura osobista jest jedyną rzeczą jaką mamy. Nikt nie może nas jej pozbawić. Nasza godność jest faktem istnienia naszej osoby. Nawet jeśli wszystko utracimy, ona zawsze pozostaje.

Dlaczego więc tak wiele młodych osób w dzisiejszych czasach zapomniało, czym jest kultura osobista? Odpowiedź na pytanie zdaje się być dość prosta: bo młodzi ludzie czerpią wiedzę o niej z najgorszych wzorców, z jakimi się spotykają. A zaczyna się wszystko od domu rodzinnego, gdzie najbliżsi mają największy wpływ na przyszłe zachowania swoich pociech. Następnie szkoła i tutaj też nie zawsze jest tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Największy i najbardziej negatywny wpływ na zachowania społeczne mają: telewizja i osoby publiczne, w tym politycy. To właśnie od nich płynie najwięcej „złego promieniowania”. Ich ciągłe kłótnie, chamskie zachowania, odzywki, niczym meneli spod budki z piwem, dają asumpt do tego, abyśmy i my korzystali z tych niewyszukanych form dyskusji społecznej. Kiedy ostatnio śledzi się poziom dyskursu politycznego w naszym kraju, to ogarnia przerażenie.  Prezydent, premier, ministrowie, posłowie prześcigają się we wzajemnym opluwaniu.

Zgorszenie zalewa cały kraj. Wzajemne oczerniania i oskarżania stały się głównymi punktami wszelkich programów informacyjnych. Najgorsze jest to, że głównym aktorem tych żenujących widowisk staje się głowa państwa. Zastanawiałem się wielokrotnie, jak daleko powinien posunąć się prezydent w swoim zachowaniu. Jak powinni postępować: premier, ministrowie, posłowie bez mała czterdziestomilionowego kraju, w głoszeniu tak chamskich i kłamliwych opinii? Otóż dla „dobra kraju” pewnie nieskończenie, ale przecież są inne metody, porządkujące zachowania wielu Polaków, nie tylko tych z pierwszych stron gazet. Jednak żeby móc to robić, najpierw samemu trzeba osiągnąć pewien poziom kultury osobistej, a ta – najwyraźniej – nie jest mocną stroną „naszych wybrańców narodu”. Nie dziwmy się więc później, że z tą kulturą osobistą w narodzie nie jest dobrze.

Gdybyśmy dokładnie i szczerze przeanalizowali własne zachowania, to musielibyśmy z zawstydzeniem schylić głowy. Niestety, to my, dorośli, odwodzimy młodych ludzi od grzeczności. Najprościej jest narzekać na współczesną młodzież, a tak trudno włączyć się czynnie w nauczanie dzieci prostych form kulturowych i okazywania wzajemnego szacunku. Dzieci nie rodzą się z zakodowanym wulgarnym słownictwem, chamskim zachowaniem czy kłótliwością. Od kogoś muszą się tego nauczyć i gdzieś to podpatrzeć. Przynajmniej w szkole i we własnym domu starajmy się postępować tak, jakbyśmy chcieli, żeby młodzież postępowała z nami. Pamiętajmy, że „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Cytat ten dedykuję tym, którzy na lewo i na prawo szafują wszelkimi górnolotnymi sformułowaniami, których często sami nie rozumieją.

Wychowanie to długotrwały i skomplikowany proces, na którego przebieg wpływa szereg czynników wzajemnie warunkujących się, działających w różnych powiązaniach i współzależnościach. Niestety, trzeba jeszcze o tym wiedzieć…

20 marca 2017

Zmarł Chuck Berry… Amerykański pionier rock’n’rolla. Miał 90 lat. Był kompozytorem piosenek, wokalistą i gitarzystą. W 2003 roku został umieszczony na 6. miejscu listy 100 największych gitarzystów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”. Najbardziej znane przeboje Chucka Berry’ego to: „Roll Over Beethoven”, „Back in the U.S.A.”, „Johnny B. Goode”, „Rock and Roll Music” i „You Never Can Tell”.

Czemu o tym piszę? Przecież było więcej artystów o bardziej głośnych i nośnych nazwiskach. No tak, ale Chuck Berry to postać wyjątkowa. Zanim zaczął karierę w muzyce zajmował się rozmaitymi rzeczami – był stolarzem, fotografem, dozorcą czy fryzjerem. W wieku kilkunastu lat miał też na koncie pierwsze zatargi z prawem – m.in. skierowanie do poprawczaka za napad z bronią w ręku. Później wielokrotnie stawał przed sądem za różnego rodzaju przewinienia, począwszy od oskarżeń o czerpanie korzyści z prostytucji, a na unikaniu płacenia podatków skończywszy.

Jego sposób gry na gitarze zrewolucjonizował muzykę rockową, a mnóstwo napisanych przez Chucka Berry’ego piosenek to kanon gatunku. Artysta był też doskonałym showmanem i również pod kątem występów przed publicznością jego podejście było nowatorskie. Podczas gdy większość artystów w drugiej połowie lat 50. głównie stała i śpiewała do mikrofonu, Berry szalał ze swoim wiśniowym Gibsonem, grając solówki w tzw. kaczym chodzie. Obserwował publiczność uważnie i starał się robić wszystko, by doprowadzić ją do ekstazy.

Mało kto miał taki wpływ na rozwój muzyki rock and rollowej, jak właśnie Chuck Berrry.

Alice Cooper napisał, że zmarł twórca brzmienia rockowego, a świat rocka stracił właśnie ojca, a Bruce Springsteen, słynny amerykański gitarzysta, piosenkarz i kompozytor, że Chuck Berry był najlepszym muzykiem rockowym w historii.

Kiedy umiera jakiś znany artysta muzyczny zawsze mam dziwne uczucie, że odchodzi ktoś, kto chociaż próbował poszukiwać czegoś nowego. A Chuck Berry poszukiwał – brzmienia, sposobu gry, ruchów, zachowania na scenie, wokalu…

Głos Chucka Berry’ego przetrwa miliardy lat. Bowiem jego piosenka jest na złotej płycie, którą to dołączono do sondy Voyager i Pioneer… Sondy te przemierzając wszechświat, może zostaną znalezione przez inne cywilizacje kosmiczne. To taki nasz ziemian sygnał. Może „ufoludki” znajdą, przesłuchają Chucka i powiedzą: Musimy się tam na Ziemię udać. Niezły czad tam dają

Rock and roll umiera. Umiera wraz ze swoimi gwiazdami i z tymi, którzy je słuchali. Ci wszyscy wykonawcy ze starych dobrych lat, wychodzili i po prostu grali, po prostu śpiewali. Nie było playbacku. Nie zazdroszczę Amerykanom aut i Amstronga w kosmosie czy Grand Kanionu, zazdroszczę im muzyki z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Zazdroszczę im jazzu, bluesa, rhythm and blues, rock end rolla czy muzyki soul. To była niezła jazda. A u nas był Gomułka. Potem był Gierek, a tam stał się cud… To trzeba było przeżyć i tyle.